+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Böbrek toplar damarın görevi nedir hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Böbrek toplar damarın görevi nedir hakkında bilgi
  böbrek toplar damarın görevi nedir hakkında bilgi 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Böbrek toplar damarın görevi nedir hakkında bilgi

  toplar-damar.jpg

  Bacak toplardamarları iki bölümde incelenebilir:
  Yüzeysel toplardamarlar
  Cilt altında yerleşirler ve gözle görülebilirler. Vücudumuzda kirli kanı kalbe taşıyan yan yollardır. Yüzeysel toplardamarlarda en sık görülen hastalık varislerdir.
  Derin toplardamarlar
  Komşu oldukları atardamarla birlikte derinde seyrederler ve gözle görülemezler. Bacak kirli kan drenajının % 90′nını sağlayan yollar olarak değerlendirilirler. Derin toplardamar sisteminde en sık görülen hastalık tıkanma ve iç varis olarak da bilinen kapak yetersizliğidir.
  Toplardamar sisteminin görevi dokulardan alınan kanın kalbe taşınmasıdır. Atardamarların aksine toplardamarların içinde hassas kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar yerçekiminin etkisine rağmen kanın kalbe doğru tek yönde hareketini sağlayıp geri kaçışı önlerler ve insan ayakta olsa bile toplardamar kirli kanı kalbe kadar götürür. Ayakta sabit olarak çok fazla duran bireylerde ise bu kapakçıklar bozulur ve varis gelişebilir.
  Öğretmenler, hemşireler, cerrahlar, polisler, diş hekimleri ve garsonlar risk altındadır. Buna karşın ayakta çok durmalarına karşın baldır kaslarını çok sık kullanan sporcularda varis gelişme olasılığı azdır. Uzun sure oturarak çalışanlarda risk taşımaktadır. Sekreterlerde ve uzun sure bilgisayar karşısında çalışan bireylerde varis görülme oranı yüksektir.
 3. Ziyaretçi
  Bobregın görevi kirli kanı süzmektiR
 4. Zeyneb
  Bayan Üye
  Böbreklerin görevleri şöyledir:

  - Kanımızın asit-baz dengesini aynı tutmak.
  - Vücudun su ve elektrolit dengesini düzenlemek.
  - Vücuttaki zararlı maddeleri idrar ile dışarı çıkmasını sağlamak


+ Yorum Gönder


böbrek toplardamarı görevi,  böbrek toplardamarı görevleri,  böbrek toplardamarı görevi nedir,  böbrek atardamarının görevi,  böbrek atardamarının görevi nedir