+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Mitoz bölünme ile çoğalan 4 canlı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mitoz bölünme ile çoğalan 4 canlı
  Mitoz bölünme ile çoğalan 4 canlı 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mitoz bölünme ile çoğalan canlılar

  Mitoz bölünme ile çoğalan canlılar.jpg
  asit bir çoğalma şeklidir. İlkel canlılarda görülür eşeysiz çoğalma yumurta yada sperm olmaksı- zın yani gametlere gereksinim duyulmadan gerçekleştirilen çoğalma şeklidir. İkiye bölünerek çoğalma, çok parçaya bölünerek çoğalma, tomurcuklanma ve sporlanma gibi çeşitleri vardır.
  Bölünme ile çoğalma : Bakteri alg, bir hücrelilerden terliksi hayvan, amip ve kamcılı hayvan gibi canlı- larda görülen çoğalma şeklidir. Hücrenin ikiye bölünmesi ile gerçekleşir. Bölünmenin temelini mitoz bö- lünme oluşturur.
  Tomurcuklanma ile çoğalma : Bira mayası, bazı bir hücreli canlılar, süngerler ve sölenterlerde (tatlı su hidrası, mercan) görülen çoğalma şeklidir.
  Ana canlı vücudunun herhangi bir yerinde zamanla bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntının büyüyüp geli- şerek yeni bir canlı oluşturmasına tomurcuklanma denir.
  Sporla çoğalma : Algler, kara yosunları sporla çoğalan çok hücreli organizmalardır. Sıkma etkeni olan plazmodyumun yaşam döngüsünde sporla çoğalma görülür. Sporlar uygun koşullarda açılarak gelişir ve yeni canlılar oluşturur. Bu şekildeki çoğalmaya sporla çoğalma denir.
  Bu eşeysiz çoğalma şekillerinden başka yumru ve çelikleme şeklinde de çoğalmalar vardır. Pata- tes,yer elması gibi bitkiler yumruları ile çoğalır. Ayrıca bazı basit yapılı canlılarda yenilenme (rejeneras- yon) şeklinde çoğalma görülebilir.
  Planarya adı verilen, tatlı sularda yaşayan yassı solucanlar enine ve boyuna parçalara kesilirlerse her bir parça gelişerek yeni bir planarya oluşur. Deniz yıldızı kopan kollarını yenileyebilir. Merkezi disk- ten parça almak kaydıyla kopan her kol bir deniz yıldızına dönüşebilir
 3. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Bir ana canlının kendisiyle aynı kalıtsal özellikte yeni bireyler meydana getirmesine eşeysi üreme denir.
  Eşeysiz üremenin temeli mitoz bölünmeye dayanır.
  Eşeysiz üreme canlılarda dört farklı şekilde gerçekleşebilir.
  Bunlar:bölünerek üreme,tomurcuklanarak üreme,vejetatif üreme ve yenilenerek üremedir.

  Bölünerek üreme:öpglena,amip,bakteri
  tomurcuklanarak üreme:maya mantarı,hidra,süngerve deniz anası
  vejetatif üreme:çilek,kavak,gül,söğüt,patates,kuru soğan
  yenilenerek üreme:deniz yıldızı,kertenkele
+ Yorum Gönder