+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Orak hücreli anemi kalıtsal bir kan bozukluğu mudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orak hücreli anemi kalıtsal bir kan bozukluğu mudur
  Orak hücreli anemi kalıtsal bir kan bozukluğu mudur 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Orak hücreli anemi kalıtsal bir kan bozukluğu mudur

  Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu içinde bulunduğumuz sonbahar ve yaklaşan kış ayları dolayısıyla orak hücre anemi hastalarına yönelik bazı uyarılarda bulundu.


  Orak hücreli anemi.jpg

  Orak hücre anemisi'nin ''kalıtsal bir kan hastalığı'' olduğunu belirterek sözlerine başlayan HATODER başkanı Burhan Kerimoğlu, bu hastalığın taşıyıcısı olan çiftlerden yani anne ve baba'dan orak hücreli gen geçmesi halinde bireyde orak hücre anemi hastalığının gelişeceğinin altını çizdi ve şu uyarılarda bulundu:
  “Özellikle orak hücre anemi hastalığında hasta kişilerde; başlıca kansızlık ve tekrarlayan ağrı krizi atakları görülür. Hastalığın nedeni alyuvarların içinde taşınan oksijenin, akciğerden vücudumuzun diğer organlarına taşıma işlemini yürüten hemoglobininin yapısal bozukluğudur. Bu bozukluk alyuvarın şeklinin ve yapısının bozulmasına ve orak şeklini almasına yol açar.
  Oraklı hücrelerin yıkılması ile alyuvarlardan açığa çıkan bilurubin cilt ve gözlerde sararmaya yol açar. Ancak bu sarılık bulaşıcı olmayıp, geçici bir durumu ortaya koymaktadır. Bu olay sonunda safra kesesinde taş gelişebilir. Kansızlığa bağlı olarak bu çocuklarda büyüme normal çağdaşlarına göre daha yavaş olmakta ve bağışıklık sisteminin de düşük olması bu hastalarda enfeksiyonların sık görülmesine neden olur.
  Bu nedenle koruyucu aşılar mutlaka yapılmalıdır, stabil durumdaki hastalarda da korunma önerilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz; iyi beslenme, yeterli sıvı alımı, sıvı kaybından korunma, yorgunluktan kaçınma, yeterli dinlenme, uygun aşırı olmayan fiziksel egzersiz, enfeksiyonlara karşı koruyucu önlemler alınmalıdır.
  Bulunduğumuz sonbahar ayları ve yaklaşan kış mevsiminde havaların soğumasıyla hastalarımızın ağrı krizlerinde özellikle bu aylar içerisinde ciddi artışlar yaşanmaktadır.
  Hastaların ağrı krizlerini asgariye indirmeleri için başlıca yapmaları gerekenler şunlar olmalıdır;
  Özellikle günlük 2-3 litre arasında bol sıvı almaları, sonbahar aylarında özellikle hastalarımızın aldatıcı havalara karşı giyimlerinde daha dikkatli olunması, soğuk havaların başladığı aylarda ağrı krizlerinden korunmada sıkı giyinmeye özen gösterilmeli, iyi ve dengeli beslenmeye dikkate edilmeli, özellikle koruyucu aşıların tam ve zamanında yapılması, aşırı egzersiz içeren sportif her türlü faaliyetlerden kaçınmaları gerekmektedir
+ Yorum Gönder