+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Eski Misafir Soruları Forumunda Hızlı ve yavaş bölünen hücreler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hızlı ve yavaş bölünen hücreler nelerdir
  hızlı ve yavaş bölünen hücreler nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hızlı ve yavaş bölünen hücreler nelerdir

  Hücreler ancak bölünerek çoğalabilirler. Bu bölünme sırasında çekirdekte bulunan kalıtsal bilgi kardeş hücrelere aktarılır. Bir hücrenin bölünebilmesi için belirli bir büyüklüğe gelmesi gerekir.


  hızlı ve yavaş bölünen hücreler.jpg

  Bölünmenin Yararları: Eğer bir canlı, bir hücrenin büyümesi sonucu meydana gelmiş olsaydı, bu canlıda hem hücre içi taşınma olayları zor olacak, hem de difüzyon yüzeyi azaldığı için dışarıdan alınacak besin miktarı azalacaktı.

  Ancak hücre bölünmesi ile bu zorluklar ortadan kaldırılmış olur. Hücre bölünmesi ile hem hücre içi taşıma olayları kolaylaşırken, hem de difüzyon yüzeyi artar.

  Bir hücrelilerde hücre bölünmesi çoğalmayı sağlar. Çok hücreli organizmalar da ise, doku, organ ve sistemlerin büyüyüp gelişmesini, yıpranan hücrelerin onarılmasını, ölen hücrelerin yerine yenilerinin yapılmasını sağlar. Hücre bölünmesi, hücrenin özelliklerine, görevlerine, bulunduğu dokuya ve yaşam süresine göre değişir.

  Hücrelerin bölünme hızları da oldukça farklıdır. Örneğin; embriyon, bağırsak epiteli, deri hücreleri çok sık ve hızlı bölündükleri halde kas hücreleri oldukça yavaş bölünür. Olgun bir insanın sinir hücreleri ise çok özelleştiğinden hiç bölünmez.

  Bir hücrenin bölünebilmesi için belirli bir büyüklüğe ulaşması ve nükleik asitlere sahip olması gerekmektedir. Canlılar dünyasında, Amitoz (Amitozis). Mitoz (Mitozis) Mayoz (Meiosis) olmak üzere üç farklı tip bölünme vardır
+ Yorum Gönder