+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Estetik plastik cerrahi Forumunda Burun Tıkanıklığı Septum Deviasyonu Septoplasti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Burun Tıkanıklığı Septum Deviasyonu Septoplasti
  Burun Tıkanıklığı Septum Deviasyonu Septoplasti

  uzman plastik cerrahlardan estetik nedir estetik felsefesi estetik fiyatları plastik cerrahi nedir estetik cerrahi genel cerrahi plastik cerrahi fiyatları uzman estetik açıklamaları estetik hakkında tüm aradıklarınız uzmanların estetik hakkında söyledikleri türkiyede estetik estetikle ilgili en doğru cevaplar soruların en gerçek yanıtları

  Burun tıkanıklığı, burun boşluklarının herhangi bir sebeple tıkanması sonucunda burundan nefes alamama durumudur. Burun tıkanıklığı birçok farklı sebepten oluşabilir. Bunların başında septum deviasyonu gelir. Septum, burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran dikey yönde uzanan kıkırdak ve kemikten oluşan bir bölmedir. Bu bölme önden arkaya ve yukardan aşağıya düz olduğu zaman burun boşluğunu iki eşit bölmeye ayırır.

  Burun kemik ve kıkırdaklarının gelişimi 17-18 yaşlarına kadar devam eder. Bu süreç sırasında oluşabilen çarpmalar, septumda çatlak ya da kırıklara neden olabilir. Bu kırıklar iyileşirken septum kalınlaşabilir ya da eğrilebilir. Septum eğrildiği zaman da burun hava yolunu daraltır veya tamamen tıkayabilir.

  Bunun dışında burun tıkanıklığı konka büyümesine bağlı olabilir. Halk arasında burun eti olarak bilinen konkalar, burun içine giren havanın nemlenmesini sağlar ayrıca havayı ısıtır ve tozlardan, bakterilerden temizlerler. Burun içinde geçirilen enfeksiyonlar, sinüzit gibi durumlar, konkaların büyümesine neden olabilir. Büyüyen konka yine burun tıkanıklığı yapabilir.

  Burun tıkanıklığı yapabilen başka bir neden allerjik rinittir. Özellike polen tozları, ya da başka alerjenler burun içinde dokuların şişmesine ve akıntıya neden olabilir. Bu da burun tıkanıklığı yapabilr.

  Burun tıkanıklığının tedavisinde öncelikle sebebe yönelik doğru tanı konmalıdır. Eğer septumda eğrilik varsa septoplasti denilen ameliyatla septumun eğri olan kemik ve kıkırdak kısımları çıkarılır, bu sırada zarları korunmalıdır. Böylece zarlarında iyileşme devresinde yeni düz kıkırdak ve kemik oluşacaktır. Burun tıkanıklığı ameliyatı ile birlikte burun estetiği ameliyatı da yapılabilir. Aynı ameliyatta aynı cerrah tarafından iki ameliyatın yapılması daha sağlıklı sonuç verir.

  Konkalarda büyüme varsa bunların tedavisinde konka rezeksiyonu yapılır. Yani konkaların bir kısmı kesilerek küçültülür. Özellikle büyüyen kısım içinde kemik büyümesi de varsa kesilerek küçültme daha uygundur. Kemik büyümesi yoksa konkalar özel aletle yakılarak büzülmesi ve küçülmesi sağlanabilir.

  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Ziyaretçi

  bilgiler için teşekkür ederim.. gerçekten çok faydalı bilgiler.
+ Yorum Gönder