+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Estetik plastik cerrahi Forumunda Çocuklarda Plastik Cerahi Sindaktili parmak yapışıklığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Çocuklarda Plastik Cerahi Sindaktili parmak yapışıklığı
  Çocuklarda Plastik Cerahi Sindaktili parmak yapışıklığı  Doğuştan el ya da ayak parmaklarının yapışık olması durumuna sindaktili denir. Görülme sıklığı 2000 canlı doğumda birdir. Hastaların % 50 sinde bir tarafta ( sağ veya sol) görülür. Erkeklerde daha sıktır. Kalıtımla da geçme olasılığı vardır. En fazla 3. ve 4. parmakların yapışıklığı görülür. Tedavide amaç sadece yapışıklığın açılması değildir. Sindaktili için bunun dışında prensipler de vardır:

  1. iki parmak arasının deri yaması ile değil o bölgenin normal derisi ile onarılması
  2. zig-zag kesiler planlanarak oluşacak ameliyat skarlarının (iz) parmakların gelişimi sırasında şekil bozukluklarının ve çekilmelerin (kontraktür)önlenmesi
  3. açık kalan kısımların deri yaması (greft) ile kapatılması
  4. tırnak yapılarının korunması
  5. varsa kemik şekil bozukluklarının düzeltilmesi.

  Tüm bu kriterlerin sağlanmasına çalışılmalıdır. Parmakların kontrolünün başladığı zaman olan 24 ay olup ameliyatın 36 aya kadar (3 yaş) yapılması tercih edilir. Bunun dışında daha büyük çocuklarda da ameliyat yapılabilir. Ancak özellikle kompleks sindaktililerin daha erken tedavisi önerilir. Özellikle boy farkı olan parmakların büyüme sırasında birbirinin şeklini bozabileceği düşünülerek daha erken tedavi edilir. Yeni doğanda ameliyat özellikle anestezi sakıncaları nedeniyle tercih edilmez.
 2. Ktockn1
  ismail

  Bu tür vakalar kesinlikle gözetim altında tutulmalı ve kurallara uyulmalıdır aksi takdirde hastada normalinden fazla kötü sonuç doğurabilir. Hastayı beterin beteri var durumuna sokmak istemezsiniz değil mi?
+ Yorum Gönder


sindaktili nedir,  bebeklerde ayak parmağı yapışıklığı,  bebeklerde ayak parmak yapışıklığı