+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kalp ile ilgili ilginç bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalp ile ilgili ilginç bilgiler
  kalple ilgili ilginç bilgiler 2. GamerTürk
  Devamlı Üye

  Göğüs kafesinin çevrelediği göğüs boşluğunda iki akciğer arasında ve sol tarafta yer almış bulunan kalbimiz,kas yapısında ve yumruk büyüklüğünde bir et parçasıdır. Küçüklüğüne rağmen güçlü ve çalışkan olan kalp durduğu an,insanın hayatı da sona ermiş demektir.
  Kalb vücuttaki kan dolaşımı sisteminin merkezidir. Yapısı armut biçimindedir ve sivri ucu sol memenin altına isabet eder. Elimizi bu noktaya koyduğumuzda düzenli çarpmalar hissederiz. Bunlar “kalbin atışları”dır.
  Cenindeki (ana karnında oluşan bebek) kalp altı haftalıkken teşekkül etmeye başlar. Başlangıçta bir balık kalbi gibi basit bir tüp-boru yapısındadır. Sonra giderek asıl şeklini alır.
  Kalbi yukardan aşağıya kesit görünümü verecek şekilde açarsak,dört boşluk görürüz. Boşluklardan ikisi yukarda, ikisi de aşağıda bulunmaktadır. Vücuttan gelen kan kalbin yukarı kesimindeki boşluklardan girer. Üstteki boşluklar “kulakçık”lar (sağ kulakçık,sol kulakçık) diye isimlendirilir. Alttaki boşluğun gözleri de “karıncık” lar (sağ karıncık ve sol karıncık) diye isimlendirilmiştir. Sağ kulakçıkla sağ karıncık, sol kulakçıkla da sol karıncık arasında birer delik vardır. Bu delikler birer kapakçıkla açılıp kapanırlar. Ayrıca, kalpden çıkan damarların kalple birleştikleri yerde de birer kapakçık vardır. Kalbin bir tulumba ilkesiyle çalışması şöylece anlatılabilir. Kalbin çalışması esnasında önce karıncıklar kasılır, bunların içindeki kan atılır. Bu sırada kulakçıklar açıktır, vücuttan gelen kan bunların içine dolar. Kulakçıklar kasılıncıda karıncıklar açılmış duruma gelir. Aradaki kapaklar açılır ve kan karıncıklara geçer. Böylece vücudu dolaşıp kirlenmiş kan kalbe gelir, kalpden akciğerlere geçer. Orada temizlenir, tekrar kalbe döner. Tulumba ilkesiyle çalışan kan,bu kez temizlenmiş olan kanı gene vücuda, dolaşıma gönderir.
  Kalp atışları,kalbin tulumba ilkesiyle çalışmasında çıkan seslerden başka bir şey değildir. Kalbi işleten sinirler dışında, kalbin içinde de kendi başına bir sinir merkezi bulunmaktadır. Özel bir kas yapısında olan kalbin içi ve dışı bir takım zarlarla kaplıdır. İç ve dış zar iltihapları,kalp hastalıklarının en önemlileri arasında sayılır.
  Diğer kalp hastalıkları, damar sertleşmesi sonucu olan enfarktüs ve kapakçıklardaki bozukluklar sonucu, vücuda yeterince kan pompalamak için aşırı ölçüde çalışan ,yorgun düşen kalplerdeki “kalp yetersizliği” dir.
 3. Ziyaretçi
  Kalp günde 100.000 kez atar.

  Kalp durursa ölürsün.
+ Yorum Gönder


kalp ile ilgili ilginç bilgiler,  kalp hakkında ilginç bilgiler,  kalple ilgili ilginç bilgiler,  kalbimiz ile ilgili ilginç bilgiler,  kalbimizle ilgili ilginç bilgiler