+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Türkiyedeki bölgelere göre müzik türleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiyedeki bölgelere göre müzik türleri
  araştırdım bulamadım lütfen yardımcı olun 2. Mine
  Devamlı Üye

  Trakya Havaları

  Trakya müziklerinde ağırlıklı olarak 9/8lik ritim kalıbı kullanılır.Nadirende olsa 4 zamanlı kalıplarda kullanılır.Trakya müziklerinde daha çok roman havaları mevcuttur.Ensturman olarak klarnet ve ritim ensturmanları kullanılır.Rumeli müziklerine bakıldığında yine 9 ve 4 zamanlı usuller görülür.Ensturman olarak daha çok akordiyon ve uzuki kullanılır.

  Ege Türküleri
  Ege denince akla Zeybek gelir.Mert,cesur,atılgan haksızlığa düşman olarak tanınıtlar.Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır.Bölgenin oyun ve müzik türü zeybektir.Ensturman olarak bağlama,davul ve kemane kullanılır.

  Karadeniz Türküleri
  Karadeniz müziği halk müziğinin özelliklerini gösteren bir müzik türüdür.7'li ve 5 zamanlı usuller kullanılır.Dansına 'horon' denir.Ensturman olarak karadeniz kemençesi,tulum ve zurna kullanılır.

  İç Anadolu Müzikleri
  İç anadolu bölgesinde 4 zamanlı usuller yaygındır.Misket havaları yoğunluktadır.Bu yörede 'bozlaklar'mevcuttur.Bozlak acı ve hüzün anlatan şiirlerin serbest ritimli ezgilerle söylenmesidir.

  DoğuAnadolu Müzikleri
  Türk halkına özgü müzik türüdür.Bu bölgede uzun havalar mevcuttur bunlara 'maya' denir.Acı,hüzün,hasret anlatan 8 heceli şiirleri serbest ritimli ezgilerine denir.Bu bölgenin dansıda 'halay'dır.

  GüneyDoğuAnadolu
  Güneydoğu anadolu müzikleri bölgenin yöresel özelliklerini yansıtırlar.Türk halk müziğinde ritimsiz,sözlü müziğe uzun hava denir.güney anadolu bölgesinde Kerkükte uzun havalara hoyrak denir.

 3. Ziyaretçi
  mikettir be abiiiiiiiiiiiiiii angaranın baglarıııııııı
 4. Ziyaretçi
  güneydoğu bölgesinde uzun havalara öyle denmez. Dengbêjlik sanatından bahsediyorsan dünyada sözsüz yapılan ilk müzik türüdür ve güçlü bir bağı olduğu için yoğun asimilasyona karşı kendini halen koruyabilmiştir.

+ Yorum Gönder


doğu anadolu bölgesi müzik türleri,  güneydoğu anadolu bölgesinin müzik türleri,  güneydoğu anadolu bölgesi müzik türleri,  iç anadolu bölgesi müzik türleri,  ülkemizde yörelere göre müzik çeşitleri,  ege bölgesi müzik kültürü