+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda İç anadolu bölgesinin iklim özellikleri kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İç anadolu bölgesinin iklim özellikleri kısaca
  İç Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri nedir kısaca yazarmısınız.. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kısaca İç Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri

  İç Anadolu Bölgesi kara ikliminin etkisi altındadır. Doğusunda dağlık ve yüksek Doğu Anadolu Bölgesi'nin yer alması; güney, batı ve kuzey kesimlerini kuşatan dağlık alanların denizle olan etkileşimi kesmesi bölgede kara ikliminin egemen olmasına yol açar. Yazların sıcak ve kurak geçtiği bölgede kışlar oldukça soğuk ve kar yağışlıdır. Doğu Anadolu Böl-gesi'ne komşu olan Yukarı Kızılırmak bölü-mü bölgede kışların en soğuk olduğu kesim-dir. Bazı kışlar Sivas'ta hava sıcaklığının —34°C'ye kadar düştüğü saptanmıştır. Bölge-nin öteki kesimlerinde kar yağışlı günlerin sayısı yılda ortalama 10 gün, yerin karla örtülü olduğu günlerin sayısı 20-30 günken.
  bu süre Sivas'ta iki aya kadar ulaşır. Bölge-nin ve Türkiye'nin en az yağış alan kesimi Konya bölümüdür. İç Anadolu Bölgesi'ndeki başlıca kentler, iç kesimlere oranla daha çok yağış alan ve su kaynaklan daha çok olan dağ etekleri boyunca yer alır. Doğuya doğru gidildikçe en yağışlı mevsim kıştan ilkbahara kayar.
 3. Ziyaretçi
  sağolun ödvime çok yardımcı oldunuz,
 4. Ziyaretçi
  evet çok saoğlun ödevimi yaptım sizde yardımcı oldunuz

 5. Ziyaretçi
  ödevime çok yardımcı oldu yazanların ellerinden öperim

 6. Ziyaretçi
  çok teşekkürler ödevime yardımı olduu

+ Yorum Gönder


iç anadolu bölgesinin iklimi kısaca,  iç anadolu bölgesi iklimi kısaca,  iç anadolu bölgesinin iklim özellikleri kısaca,  iç anadolunun iklimi kısaca,  iç anadolu bölgesi iklim özellikleri kısaca,  güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi kısaca