+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Ankara'nın kış iklimi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ankara'nın kış iklimi nedir
  Ankara'nın kış iklimi nedir kış nasıl yaşanır hazırlıkları nedir 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçer. Isı bakımından kış ortalaması yaklaşık olarak 0; yaz ortalaması da yaklaşık 23,5 olmakla birlikte ısının kışın —24'e, yazın 41 dereceye kadar çıktığı görülmüştür. Yıllık yağış ortalaması 367 rrim'dir. Bu ilde genellikle mayıs ayında, akşam üzerleri birkaç saat süren kırkikindi yağmurları kentin iklim özelliklerinden sayılır.
 3. Ziyaretçi
  Ankara'da, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Gündüzleri 0 derece cıvarında ve geceleri sık sık -10 dereceye ulaşır ve bazen -15 derecenin altına da düşer.

  Fakat hava nemli ve rüzgarlı olmadığından katlanabilinir ve bu yönden rahatsız etmeyen bir mevsimdir. Sıkı giyinildiği ve -15 derecin üstünde olduğu sürece, İstanbul'un soğuğu gibi insanın içine işlemez.

  Kışın kar yağışı ve don çok şiddetli olabiliyor ve kar tüm kış mevsimi boyunca yerde kalabiliyor, havalar 0 derecenin üstünde olsa bile. Bunu nedeni kar yağıdıktan sonra sertleşip üstünde bir buz tabakası oluştuğundan, kar ancak Mart ayında eriyip yerden kalkar.

  Eskiden, kürsesel ısınmanın etkilerinden önce, Ankara'da kışlar, Doğu Anadolu'daki kışlar gibi, çok daha soğuk ve çok daha karlı oluyordu. Geceleri -20 ile -30 derecelere ve gündüzleri -15 ile -20 derecelere kadar düşer ve beş-altı ay kar yerden kalkmaz ve toprak hiç görünmezdi.
+ Yorum Gönder


ankaranın kış iklimi