+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Çocuklar ile anneler arasında iyi ilişki nasıl kurulabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çocuklar ile anneler arasında iyi ilişki nasıl kurulabilir
  Çocuklar ile anneler arasında iyi ilişki nasıl kurulabilir bize bilgi verseniz mutlu oluruz 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Çocuklar ile anneler arasında iyi ilişki nasıl kurulabilir

  Çocuğunuza davranışlarınızda nelere dikkat etmelisiniz? Temelleri sağlam bir anne çocuk ilişkisinin altında yatanları sizler için araştırdık.
  Çocuklar ile anneler arasında iyi ilişki nasıl kurulabilir.jpg
  Anne ve çocuk arasındaki ilişki öylesine basit bir şekilde inşa edilen bir ilişki değildir. Çocuğunuzla ilişkinizi en kuvvetli şekilde kurmak istiyorsanız pudra.com’un sizler için araştırdığı bu önerileri mutlaka uygulayın.
  İlişkide babaya da yer ayırın
  Çocuğun gelişiyle birlikte hayatınızda, ilişkilerinizde yeni bir denge yaratmanız şarttır. Bu dengeleri oluştururken en önemli şeylerden biri de çocuğun babayla olan alanını ve zamanını yaratmaktır. Elbette doğumla birlikte annenin çocukla ilişkisi çok daha sıkıdır. Fakat annelerin mutlaka olaya dışarıdan bakıp, kendisinin olduğu kadar çocuğun babasına da ilgi duyacağını kavraması ve ilişki dengelerini ona göre oluşturması gerekir.


  Çocuğunuzun mahremiyetine saygı duyun, onun da sizinkine duymasını sağlayın
  Çocuğunuzun sizin samimiyetinize inanıyor ve güveniyor olması çok önemlidir. Ve bu güven duygusu daha ilk aylardan, herkesin kendi yatak ve odalarında yaşamasıyla kurulmaya başlar.

  Burada bir annenin dikkat etmesi gereken, çocuğa kendi alanını bırakmaktır. Örneğin çocuğunuzun odasına girerken mutlaka kapıyı çalmanız önemli bir detaydır. Aynı şekilde çocuğunuzun da bu tip konularda saygılı ve özenli olmasını sağlayabilirsiniz

  Sınırları belirleyin
  Çocuğunuzu sevmeniz ve ona saygı duymanız onun her istediğini yapmasına izin vermek anlamına gelmez. Hatta doğru olan, bu anlayışın tamamen zıttıdır. Çocuğunuzun her anlamda sağlıklı bir şekilde büyümesi, karakterinin iyi gelişmesi ve aile ilişkilerinin daha doğru bir şekilde yürümesi için çocuğunuza belli sınırlar koymanız şarttır.


  Tatminlerini yönetmesini öğretin
  “Hayır” dediniz ve bunu demekte çok haklı mıydınız? O zaman gözyaşlarını ve bağırış çağırış krizlerini asla ciddiye almayın. Burada sahip olmanız gereken tutum yumuşak ama aynı zamanda katı da olabilmektir.

  Unutmayın; onun bu tepkilerine teslim olmanız çocuğunuzun şımarık ve tatminsiz olmasına neden olacaktır. Dolayısıyla mutsuz ve uyumsuz bir karaktere sahip olacaktır. Bu nedenle ona hayatı boyunca tatminlerini yönetebilmesini ve sahip olduklarının değerini bilmesini öğretin.

  Onu dinleyin
  Çocuğunuz her zaman sizin onu dinleyeceğinizin güvenine sahip olmalıdır. Bu nedenle çocuğunuz her zaman sabırla dinleyin ve anlattıklarını önemseyin. Onunla özel aktiviteler organize edin ve ilgi alanlarına her zaman saygı duyun.

  Eğer uygun olmadığını düşündüğünüz fikirleri ve eğilimleri varsa bunu onunla sakin bir şekilde konuşun. Neden uygun bulmadığınızı açıkça anlatın ve bunu yaparken mutlaka azarlamalardan, kıyaslamalardan ve imalardan uzak durun.


  Özgüvenini geliştirin
  Çocuğunuzun kendisine olan özgüvenini oluşturmada size çok pay düşer. Çocuğun özgüvenli olması hem huzurlu bir hayat sürmesine, hem tüm ilişkilerini sağlıklı kurmasına, hem de kendini iyi geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  Onu bu konuda desteklemelisiniz. Onu kesinlikle başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın, onun başarısını her zaman ön planda tutun ve asla onu eleştirmeyin. Ayrıca ona olan sevginizi sizin açıkça sunmanız da çocuğunuzun özgüvenini geliştirecektir
+ Yorum Gönder