+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Bir pamuk görünümdeki bulutların ortalama ağırlığı kaç tondur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir pamuk görünümdeki bulutların ortalama ağırlığı kaç tondur
  Bir pamuk görünümdeki bulutların ortalama ağırlığı kaç tondur ve bulutları sınıflandırmak 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Bir pamuk görünümdeki bulutların ortalama ağırlığı 300.000 tondur.


  Bulutlar yüksekliklerine göre sınıflandırılabilirler :

  Yüksek Bulutlar
  Cirrus (Sirüs)
  Cirrocumulus (Sirrokümülüs)
  Cirrostratus (Sirrostratüs)
  Orta Bulutlar
  Altocumulus (Altokümülüs)
  Altostratus (Altostratüs)
  Alçak bulutlar
  Stratocumulus (Stratokümülüs)
  Stratus (Stratüs)
  Bulutlar hakkında genel bilgilere sahip olduktan sonra birazda özellikleri hakkında bilgiler verelim.

  Cirrus (Sirüs) bulutu : Beyaz renkte lif lif (saç gibi) yada ipek parlaklığında küçük buz kristallerinden meydana gelen bulutlardır.

  Cirrocumulus (Sirrokümülüs) bulutu : Kum taneleri veya küçük dalgacıklar halinde, oldukça küçük kümeciklerden meydana gelenince beyaz ve gölgesiz bulutlardır.

  Cirrostratus (Sirrosstratüs) bulutu : Gökyüzünü tamamen yada kısmen kaplayan ve genellikle ‘’hale’’ olayı meydana getiren, lif lif (saç gibi) veya düz görünüşte, şeffaf ve beyazımsı bulutlardır.

  Altocumulus (Altokümülüs) bulutu :
  Genellikle gölgeli, beyaz ve gri renge sahip bulut örtüsü ve kümeleridir. Bu bulutlar ayrı ayrı durumda olan tabakalar, yuvarlak kütlelerden ve tomurcuklardan meydana gelir. Aşırı soğumuş su damlacıklarından meydana geldiği gibi, çok düşük sıcaklıklarda buz kristallerinden de meydana gelebilirler. Bu bulutların ince kısımlarında bir çeşit Gökkuşağı olayı meydana gelir.

  Altostratus (Altostartüs) bulutu
  : Gökyüzünü kısmen yada tamamen kaplaya, çizgili düzgün görünüşteki grimsi veya mavimsi renkteki bulutlardır.

  Stratocumulus (Stratokümülüs) bulutu : Gri yada beyazımtrak renkte olan bulutlardır. Bu bulutlar su damlaları, yağmur damlalarından meydana gelirler. Yine bu bulutlardan yağmur kar şeklinde yağışlar olur.

  Stratus (Stratüs) bulutu : Genellikle gri renkte, muntazam görünüme sahip bulutlardır. Su damlalarından meydana gelirler. Yer yüzeyine kadar indiklerinden ‘’sis’’ olarak isimlendirilirler. Bu bulutun en belirgin yağışı çisentidir.
+ Yorum Gönder