+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Atatürkün Antalya gezisi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün Antalya gezisi hakkında bilgi
  Atatürkün Antalya gezisi hakkında bilgi 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Antalyalılar, büyük bir özlem içinde, çoktandır Atatürk’ü aralarında görmek istiyorlardı. Bunun için Ankara'ya birkaç kere heyetler göndermiş, Atatürk'ü davet etmişlerdi. Atatürk ilk fırsatta geleceğini söylüyordu. Sonunda bu söz yerine geldi.
  1930 yılı Mart ayının başlarında İzmir’deydi. Havalar soğuk gidiyordu. Antalya’nın ılık ikliminde bir hafta dinlenmeyi düşündü. Yanına, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’yı ve bazı yakın arkadaşlarını alarak 05.03.1930 günü İzmir’den Antalya'ya hareket etti. 06.03.1930 Perşembe günü öğleye doğru Isparta'ya geldi. Burada bir yemek molasından sonra Burdur'a, oradan da saat 16.00 da Antalya'ya girdi.
  Antalyalılar, iki gündür hazırlık içindeydiler. Önce Atatürk'ün geçebileceği bütün cadde ve sokakları elektrik lambalarıyla donattılar. Büyük yapıları süslediler. Şehrin girişine üç büyük tak kurulmuş, Tophane meydanından Atatürk'ün kalacağı köşke kadar halılar serilmişti. Geleceği gün öğleden sonra, Kepez'den şehre kadar halk, yolun iki yanını doldurmuştu.
  Saat tam 16.00 da Tophane meydanına gelen Atatürk, buradan doğruca kalacağı köşke gitti. Kısa bir süre dinlendikten sonra balkona çıktı, Köşkün önü mahşerdi. Atatürk'ü çılgınca alkışlıyorlardı. Atatürk, halkı selamlayarak teşekkür etti.
  O akşam Türk Ocağı’ndaki toplantıya katılmış, gençlerle memleket sorunları üzerinde görüşmeler yapmıştı.
  Atatürk ertesi 07.03.1930 gününden 12.03.1930 sabahına kadar Antalya'da kalmıştı. Bu süre içinde; Antalya ve çevresinde geziler yaptı. Rüstemiye Vapuru ile bir çiftliğe giderek çalışmaları izledi. Yemeği açık havada, bir ağacın altında yedi. Yolda Antalya’nın gezinti yerlerinden Rumkuş'a götürmüşlerdi. Buranın adını beğenmedi, Erenkuş'a çevirdi. Konya altı plajından denizi seyretti.
  09.03.1930 günü, Antalya Müzesini gezdi. Aspendos'a giderek incelemelerde bulundu. Müze Müdürüne: “- Bu tiyatroyu restore ediniz ama, kapısına kilit vurmayınız. Burada temsiller veriniz, güreşler düzenleyiniz” dedi.
  O gün bir yürük çadırında öğle yemeğini yiyen Atatürk, Antalya'ya dönerken, yol üzerinde Osman Ağa'nın narenciye bahçesini de gezdi.
  12.03.1930 sabahı saat 10.00 da Antalya'dan ayrılarak Burdur üzerinden Ankara'ya gitti.
+ Yorum Gönder