+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Güvercinlerin yönlerini nasıl buldukları hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güvercinlerin yönlerini nasıl buldukları hakkında bilgi
  Güvercinlerin yönlerini nasıl buldukları hakkında bilgi 2. Dangerus
  Yeni Üye

  Güvercinlerin yönlerini nasıl buldukları

  Güvercinlerin yön bulma kabiliyetleri bu akıllı hayvanlardan haberleşme alanından uyuşturucu kaçakçılığına dek birçok alanda faydalanılmasına sebep oldu.
  g-vercinlerin-y-nlerini-nas-l-bulduklar-.jpg
  İtalyan bilim adamları güvercinlerin çok uzak mesafelerden yuvalarına giden yolu kolayca bulmaları üzerine yaptıkları araştırmalarda güvercinlerin sahip oldukları koku haritasının belirleyici olduğu sonucuna vardılar.

  Deneysel Biyoloji Dergisi’nde (Journal of Experimental Biology) yayınlanan araştırmanın sonuçlarıposta güvercini olarak bilinen güvercin türünün koku alma duyusu ile hareket ettiğini ortaya koydu.

  Araştırmada doğadaki vahşi güvercin türünün evcilleştirilmiş akrabası olan posta güvercinlerininyetiştirildikleri yuvanın kokusunu merkeze alan bir koku haritasına sahip oldukları söylendi.

  Bu harita sayesinde doğada yönlerini bulup yuvalarına dönebilen posta güvercinlerinin davranışları araştırma kapsamında yakından incelendi.

  40 kilometrelik deney
  İtalya’nın Pisa şehrinde yetiştirilen posta güvercinlerinin bir kısmının sağ burun deliği bir kısmın ise sol burun deliği kapatıldı.

  Pisa’ya 40 kilometre uzaklıkta Cigoli kasabasından serbest bırakılan kuşların uçuş haritaları GPS yöntemiyle izlendi.

  Araştırma ekibinden doktor Cagliardo izlenen güvercinlerden sağ burun deliği kapalı olanların yollarını uzatarak ve daha sık durarak yuvalarına döndüklerini belirtti.

  Güvercinlerin yön bulma güdüsüyle ilgili daha önce yapılan araştırmalarda bu canlı türünün dünyanın manyetik sahasını daha iyi hissettikleri öne sürülmüştü.

  İtalyan araştırma ekibinin bulguları ise güvercinlerin sağ burun deliklerini kullanarak kokular yardımıyla yönlerini buldukları sonucunu ortaya çıkardı.
+ Yorum Gönder