+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Zeybek kostümleri, zeybek kıyafetleri nelerden oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zeybek kostümleri, zeybek kıyafetleri nelerden oluşur
  zeybek kostümleri, zeybek kıyafetleri nelerden oluşur 2. Asel
  Bayan Üye

  Zeybek kostümleri

  zeybek-kost-mleri1.jpg
  Zeybek kostümleri2.jpg

  zeybek-kost-mleri3.jpg

  Zeybek kostümleri4.jpg


  Ege bölgesinde bilhassa Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, İzmir yörelerinde köy ve çiftliklerde yaşıyan Türklere verilmiş bir isim. Din, karakter, örf ve âdetlere bağlılık yönünden tamâmen Türk köylüsünün aslıdırlar. Mert ve cesur, mazlumun dostu kimselerdir. Bunlar tek tek olduğu gibi gruplar hâlinde de yaşarlar. Aralarından her hususta liderlik yapabilecek olanı başkan seçerler. Buna efe denir . Efenin yanında çalışanlara da kızan denir. Kızanlar efeye itaat ve bağlılıkta çok samimi olup, aksi harekette bulunanların o toplulukta bulunamayacağı anlayışındadırlar.

  Zeybek kıyâfeti; diz altına kadar şalvar, kuşak, üstte işlemeli cepken, başta fes üzerine sarılmış telli çevre veya börk, silâhlık, ayakta desenli yün çorap, yemeni veya çizme şeklindeydi. Koyu renklerin yanında sarının da kullanıldığı bu giyim kuşam Türk yiğidinin ince zevkinin bir ifâdesini gösteriyordu.

  İzmir ili ve çevresinde halk tarafından oynanan kendine özgü karakteristik yapısı olan oyunlar.
  İzmir Ege Bölgesinin batı ucunda bulunan bir şehirdir. Yörede oynanan oyunlar zeybek türünün ağır zeybek bölümüne girmektedir. İzmir ve köylerinde ağır ağdalı zeybek figürlerine ve zeybek türkülerine rastlanır.

  Halk oyunları açısından; Türkiyenin en gelişmiş halk oyunları alt yapısına ve sahne yapısına sahip, kendi oyunlarını en güzel sunabilen, birçok farklı kostümünü derleyen Türkiye genelinde ekol olmuş, birçok başarılara imza atmış öncü yöredir.

  ZEYBEK KIYAFETLERİ ERKEK
  1- Fes 2- Oya 3- Gömlek (Hakim Yaka) 4- Çuka Camadan 5- Çuka Sallama 6- Çuka Potur 7- Mushaflık 8- Gümüş Köstek 9- Dolgu Kuşak 10- Horasani Şal Kuşak 11- Kayış – Kemer 12- Silahlık- Kütüklük 13- Gubur (Tabanca) 14- Kulaklı Kama 15- Çevre - Yağlık 16- Körüklü Çizme 17- Tozluk

  ZEYBEK KIYAFETLERİ KIZ

  Kız : Çiçekli Başlık, Ulada, Gömlek, Cepken, Üç Etek, Şalvar, Yağlık, Çorap, Ayakkabı
 3. Ziyaretçi
  bence bu zeybekoyun kıyafeti değil çünkü yazıda başka bir oyun kıyafeti yazıyor ama resimlri çok güzel
 4. Asel
  Bayan Üye
  Zeybek kostümleri  zeybek-kost-mleri1.pngzeybek-kost-mleri2.pngzeybek-kost-mleri3.pngzeybek-kost-mleri4.png

 5. Ziyaretçi
  çok güzel ödev diye defterime yazdım inşallah doğru çıkar

 6. Ziyaretçi
  ben bunu bu sabah ödevim diye yazmıştım ve doğru çıktı

+ Yorum Gönder


zeybek kıyafetleri,  zeybek kıyafeti,  zeybek,  zeybek kostümleri,  zeybek kıyafetleri fiyatları,  efe kıyafetleri fiyatları