+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kaynağını ülkemizden alıp dışarıya akan nehirlerimiz hangileridir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaynağını ülkemizden alıp dışarıya akan nehirlerimiz hangileridir?
  Kaynağını ülkemizden alıp dışarıya akan nehirlerimiz hangileridir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Kaynağını ülkemizden alıp dışarıya akan nehirlerimiz hangileridir?

  Fırat,dicle,aras,kura,çoruh

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Kaynağını ülkemizden alıp dışarıya akan nehirlerimiz Fırat:

  Fırat nehri, Türkiye'nin en verimli ve su potansiyeli en yüksek ırmağıdır.
  Fırat nehri Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep il sınırını belirledikten sonra Suriye, daha sonra Irak topraklarına girer. Irak'ta denize uzak olmayan bir noktada Dicle Nehri ile birleşerek Şatt'ül-Arab'ı oluşturur ve Basra Körfezi'ne dökülür. Nehrin en önemli kolları Murat, Karasu, Tohma, Peri, Çaltı ve Munzur Çayları'dır.

  dicle:


  Dicle Nehri Türkiye’de doğup birçok kolları olan ve Irak topraklarına geçip orada Fırat’la birleşerek Şattülarap’ta Basra Körfezi'ne dökülen nehirdir. Nehir ana kaynaklarını Doğu Anadolu dağlarından ve dipten sızma yoluyla Elazığ yakınlarındaki Hazar (Gölcük) gölünden alır. Türkiye’nin önemli akarsularındandır. Doğu Anadolu dağlarından çıkar.

  aras:

  Aras Nehri; Bingöl Dağları’nın Erzurum il sınırları içinde kalan kuzey yamaçlarından doğar. Tekman Yaylası'nın bütün sularını toplayan ırmak, Sakaltutan Dağları'nın doğusundaki havza içerisinde kuzey yönünde akar. Sakaltutan Dağları ile Topçu Dağı arasında kalan, derin ve sarp Mescitli Boğazı'nı geçtikten sonra Pasinler Ovası'na iner. Burada Yukarı Pasin Havzası’nın sularını toplayarak gelen Hasankale (Pasinler) Çayı'nı alır ve kuzeydoğu yönünde akarak il sınırları dışına çıkar.

  kura:


  Kura (Azerice: Kür, Kürtçe: Kûr, Gürcüce: მტკვარი - Mt'k'vari), Türkiye'de Ardahan Göle dolaylarından başlayarak Gürcistan'dan geçerek Azerbaycan'ın Sabirabad şehrinde kollarından biri olan Aras Nehri ile birleşir ve Neftçala Rayonu'nda Hazar Denizi'ne dökülür

  Çoruh:

  Çoruh Nehri (Gürcüce: ჭოროხი / Çorohi), dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri ve en derin nehridir. Artvin ilinin en büyük akarsuyudur. Bu illerdeki hemen hemen bütün çay ve dereler Çoruh’un kollarını oluştururlar.


+ Yorum Gönder