+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda İsim ve fiilin içinde bulunduğu hikaye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İsim ve fiilin içinde bulunduğu hikaye
  bir metinin içinden 25 tane fiil 25 tane isim bulmamız istendi sizde bana yardım edermisiniz bunun hakkında bi metin içinden 25 er tane fiil 25er tane isim gerekeiyo bana bulurmusunuz 2. Asel
  Bayan Üye

  isim ve fiilin içinde bulunduğu hikaye

  Dünyanın bütün renkleri bir gün bir araya toplanmışlar ve hangi rengin en önemli en özel olduğunu tartışmaya başlamışlar:

  Yeşil demiş ki: “Elbette en önemli renk benim..ben hayatin ve umudun
  rengiyim.. çimenler, ağaçlar, yapraklar için seçilmişim.. Şöyle bir yeryüzüne bakin, her taraf benim rengimle kaplı”

  Mavi hemen atılmış: “Sen sadece yeryüzünün rengisin. Ya ben? Ben hem gökyüzünün hem denizin rengiyim. Gökyüzünün mavisi insanlara huzur verir ve huzur olmadan siz hiçbir ise yaramazsınız”

  Sarı söz almış: “Siz dalga mı geçiyorsunuz ?Ben bu dünyaya sıcaklık veren rengim..güneşin rengiyim.. Ben olmazsam soğuktan donarsınız hepiniz”

  Turuncu onun sözünü kesmiş: “Ya ben? Ben sağlık ve direncin rengiyim..insan yaşamı için gerekli vitaminler hep benim rengimde
  bulunur.. portakalı,havucu düşünün.. Ben pek ortalarda görünen bir renk olmayabilirim ama güneş doğarken ve batarken gökyüzüne o güzel rengi veren de benim unutmayın”

  Kırmızı daha fazla dayanamamış: “ Ben hepinizden üstünüm! Ben kan rengiyim! Kan olmadan hayat olur mu?! Ben tehlike ve cesaretin rengiyim! Savaşın ve ateşin rengiyim!! Aşkın ve tutkunun rengiyim!Bensiz bu dünya bomboş olurdu!!!”

  Mor ayağa kalkmış: “Hepinizden üstün benim.. ben asalet ve gücün rengiyim.Bütün krallar,liderler beni seçmişlerdir..ben otorite ve bilgeliğin rengiyim, insanlar beni sorgulamaz..dinler ve itaat ederler”

  Bütün renkler hep bir ağızdan kavgaya tutuşmuşlar Her biri diğerini itip kakıyor “en büyük benim” diyormuş derken.. bir anda şimşekler çakmış, ve yağmur damlacıkları gökten düşmeye başlamış bütün renkler neye uğradıklarını şaşırmış, korkuyla birbirlerine sarılmışlar..

  Ve Yağmur’un sesi duyulmuş “Sizi aptal renkler..bu kavganızın anlamı ne,bu üstünlük çabanız neden? Siz bilmiyor musunuz ki her biriniz farklı bir görev için yaratıldınız, birbirinizden farklısınız ve her biriniz kendinize özelsiniz simdi el ele tutusun ve bana gelin” Renkler bunun üzerine kendilerinden çok utanmışlar.. el ele tutuşup birlikte gökyüzüne havalanmışlar ve bir yay seklini almışlar..

  Yağmur onlara “bundan böyle demiş..” her yağmur yağdığında siz birleşip bir renk cümbüşü halinde gökyüzünden yeryüzüne uzanacaksınız, ve insanlar sizi gördükçe huzur duyacaklar, güç bulacaklar..insanlara yarınlar için umut olacaksınız..gökyüzünü bir kuşak gibi saracaksınız ve size Gökkuşağı diyecekler.. Anlaştık mı?”

  Bu yüzden ne zaman dünyamız yağmurla yıkansa, ardından gökyüzünde Gökkuşağı belirir

+ Yorum Gönder


içinde fiil geçen metinler,  içinde fiil geçen bir masal,  bir metin içinde fiil,  Bir Metin üzerindeki isim ve fiiler,  içinde fiil olan hikayeler