+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kışa girerken arı kovanını iki kattan bir kata indiriliyormu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kışa girerken arı kovanını iki kattan bir kata indiriliyormu
  merhabalar .ben yeni başladım arıcılığa.sonbahar geldiğinde.kışa girerken arı kovanını iki kattan bir kata indiriliyormu. 2. Asel
  Bayan Üye

  Kışa girerken arı kovanını iki kattan bir kata indiriliyormu


  Modern tarimin önemli dallarindan biri olarak kabul edilen ariciligi, yurdumuzun hemen heryerinde basariyla yapmak mümkündür. Yasadigimiz cografyanin iklimi ve bitki örtüsü özellikleri, ariciliktan verimi yüksek sonuçlar alinmasina olanak saglayacak niteliktedir. Aricilik az bir sermaye ve emekle yapilmaya çok uygun bir ugrastir. Isteyen herkes evinin bahçesinde 2-3 kovana bakabilecegi gibi, ise ticari boyut katip bu sayiyi rahatlikla 20-30 kovana çikartabilir. Bu özelliginden dolayi, bir ailenin geçimini saglayan ana ugras olabilecegi gibi, diger islerin yaninda ek gelir saglayan yardimci bir faaliyet olarak da rahatlikla yapilabilir.

  Aridan elde edilen bal, balmumu, polen ve diger ürünler ülke ekonomisine önemli girdiler saglar. Bu ürünlerin besin olarak tüketilmesinin saglikli yasam ve dengeli beslenme konusuna olan katkilari da herkesçe bilinir. Ariciligin tarim açisindan en büyük önemi ise, bitkilerin tozlasmasinda oynadigi roldür. Polen toplamak için çiçekten çiçege gezen ari, bitkilerin dogal yoldan döllenmesine yardimci olur. Yapilan arastirmalara göre arinin bu fonksiyonu yaklasik olarak üründe %40 verim artisi saglar.Yurtdisinda birçok meyve bahçesi sahibi tozlasma döneminde bahçesi için ari kovani kiralar. Buralarda aricilar bu isten de gelir elde eder.
  Bir ari kolonisi diger tarimsal üretim dallarinda oldugu gibi sürekli bakim istemez. En azindan sabah aksam, yem, su, gübre vs istemez. Belli dönemlerde birkaç saati alacak bir bakim islemi, saglikli ari kolonilerine sahip olmak için yeter de artar bile. Aricilik ayrica büyük uzmanliklar gerektirmez, kolaylikla ögrenilebilir. Zaten aricilarin en büyük meziyetlerinden birisi de bildiklerini baskalarina ögretme arzusudur. Aricilik yapmaya karar veren herkes, bu isi bilenlerin yardimlariyla kisa zamanda aricilik faaliyetinin ince ayrintilarini ögrenmeye baslar.
  Ariciligin çok önemli bir ugras oldugu, bu ise gönül verenler tarafindan siklikla vurgulansa da malesef ülkemizde bu alanla ilgili gerekli ve yeterli yatirimlar önemsenerek yapilmamaktadir. Bilindigi gibi bütün dünyada sentetik katki maddeleri içermeyen dogal gidalara karsi büyük bir ilgi olusmaya baslamistir. Aricilik hiçbir teknolojik yatirim yapmaya gerek kalmadan kendiliginden katkisiz ve dogal gida üreten bir sistemdir. Bu yüzdenekonomik degeri önümüzdeki yillarda kendiliginden artacaktir.

  Arıların Kış Bakımı

  Arı şekeri denilen sert şekerler arıya kışın verilir. Arı bu şekeri yalar ve açlıktan ölmez. Kovan içi nem kışın fazla olduğundan sert olan şeker yüzeyi yumuşar arı kolayca yalar. Diğer arıların aksine bal arılarının keskin çeneleri yoktur. Kışın veya bahar aylarında kovan içi nem yüksek olduğundan nişasta içerem şeker veya lokumu kovana koymayın. Kovan içi küflenir. Hava soğuk olduğundan kovanı aktaramazsınız, arılarınız hastalanır.
+ Yorum Gönder