+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Tamara Kimdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tamara Kimdir?
  Tamara Kimdir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Tamara Kimdir?


  Tamara Platonovna Karsavina (9/10 Mart 1885, Petersburg, Rus Çarlığı-26 Mayıs 1978, Beaconsfield, Buckinghamshire, İngiltere), Rus asıllı İngiliz balerin. Michel Fokine'in avant-garde balelerinde partneri olan Vaslav Nijinsky ile birlikte Batı Avrupa'da baleye karşı duyulan ilginin yeniden canlanmasında rol oynamıştır.

  Ünlü dansçı Platon Karsavin'in kızıydı. Cecchetti, Christian Johansson ve Paul Gerdt gibi öğretmenlerin ders verdiği Çarlık Bale Okulu'ndan (Petersburg) 1902'de mezun oldu. Mariinski Tiyatrosu'nda çalışırken Giselle'i ve Odette-Odile rolünü üstlendiği Kuğu Gölü'nü repertuvarına kattı.

  1909'da Sergey Diaghilev'in kurduğu Rus Balesi'ne başbalerin olarak katıldı. 1922'ye değin dans etmeyi sürdürdüğü bu toplulukta büyük ün kazandı. Bu arada 1913'e değin Nijinski'yle birlikte dans etti. 1909-14 arasında, Fokine'nin yeni-romantik repertuvarındaki Les Sylphides, Le Spectre de la Rose (Gülün Ruhu), Le Carnaval, Ateşkuşu, Petruşka ve Thamar gibi balelerdeki ünlü rollerin çoğunu canlandırdı. Ayrıca Massine'nin Le Tricorne'u (Üç Köşeli Şapka) ve Pulcinella'sında başrolleri üstlendi. Bir süre baleden uzaklaştıysa da, 1930'ların başında Rambert Balesi'nde dans etmeye başladı ve Frederick Ashton'ın yapıtlarında rol aldı.

  İngiliz diplomat Henry James Bruce ile evlendikten sonra Londra'ya yerleşerek (1918) Kraliyet Dans Akademisi'nin (1920) kuruluşuna katkıda bulundu; akademi için Öğretmenler Eğitim Kursu'nu ve Camargo Topluluğu'nu (1930) oluşturdu. Ayrıca Margot Fonteyn'e özel dersler verdi. Dancing Times gazetesinde bale tekniği konusunda makaleleri de yayımlanan Karasavina, Theatre Street (1930; Tiyatro Sokağı) adlı otobiyografi ile Classical Ballet: The Flow of the Movement (1962; Klasik Bale: Hareketin Akışı) adlı bir ders kitabu yazmıştır.
+ Yorum Gönder