+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Sırp'ın Hırvatistan'ın Glina şehrinde Hırvat faşist Ustaşa'lar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sırp'ın Hırvatistan'ın Glina şehrinde Hırvat faşist Ustaşa'lar
  1941 yılının ağustos ayında, yüzlerce Sırp'ın Hırvatistan'ın Glina şehrinde Hırvat faşist Ustaşa'lar (devrimci hareket üyeleri) tarafından öldürülmeleri olayı nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Sırp'ın Hırvatistan'ın Glina şehrinde Hırvat faşist Ustaşa'lar

  1941 yılının ağustos ayında, yüzlerce Sırp'ın Hırvatistan'ın Glina şehrinde Hırvat faşist Ustaşa'lar (devrimci hareket üyeleri) tarafından öldürülmeleri olayı nedir?

  Hırvatistan Bağımsız Devleti (Hırvatça: Nezavisna Država Hrvatska, NDH), II. Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya'nın Nazilerce işgali üzerine kurulan devlettir. NDH'nin kuruluşu 10 Nisan 1941'de Zagreb'de ilan edildi. Naziler Bosna, Hersek ve Srem'i Hırvatistan'a bağlayarak Ustaşa lideri Ante Paveliç'in yönetiminde faşist bir rejim kurdular. Hırvat faşistleri "Hırvatistan Bağımsız Devleti'nde çok sayıda Sırp, Yahudi ve Çingene nüfusunu öldürerek ortadan kaldırdılar.

  Soykırıma ve işgale direnerek Sırpların çoğunluk oluşturduğu Çetnikler ve Partizanlar, 37 faşist tümeniyi[kaynak belirtilmeli] Eski Yugoslavya topraklarına çekiyordu. Stalin, Churchill ve Roosevelt, Sırp monarşistler ile Sırp komünistler arasındaki iç savaşa 1943-1944 yıllarında dahil oldu. Sovyet Birliği, İngiltere ve ABD, Yugoslav iç savaşında Hırvat-Katolik asıllı Josip Broz Tito'nun açıkça tarafını tuttular. Yabancı müdahale yüzünden Çetnikler yenilmişti. Sırp nüfus çoğunluğuna sahip toprakları, yeni kurulan Hırvatistan Sosyalist Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti'ne dahil edilmiştir.
  Nazi Almanyası, İtalya Krallığı, Japon İmparatorluğu, Macaristan, Slovakya, Romanya, Bulgaristan, Finlandiya, İspanya, Mançukuo, Tayland, Nanking Çin Cumhuriyeti ve Nediç Sırbistanı tarafından de jure olarak NDH kabul edildi.

  Vatikan, İsveç, İsviçre, Danimarka, Arjantin ve Vichy Fransası, NDH'yi fiilen (de facto) tanıdı. Çünkü Zagreb'de bu devletlerin de diplomatik temsilcilikleri ve ticari mümessillikleri vardı.

  27 Nisan 1941'de Büyük Hırvatistan hayalindeki Hırvatlar, papa XII. Pius, Zagreb başpiskoposu Alojzije Stepinac ve Saraybosna başpiskoposu İvan Şariç’in desteğini alarak Hırvatistan Bağımsız Devleti Başkanı Ante Paveliç öncülüğünde Hırvatistan, Bosna, Hersek ve Srem’de etnik arındırma çalışmalarına başladılar. Soykırım politikası Eğitim ve Kültür Bakanı Mile Budak tarafından tasarlanmıştır. 1941 Temmuz ayında tasarımını ilan eden bakan "Ustaşa hareketinin temeli dindir. Sırplar, Yahudiler ve Çingeneler gibi azınlıklara yetecek milyonlarca mermimiz vardır. Sırpların bir kısmını öldüreceğiz. Kalanları sınır dışı edeceğiz, geri kalanların ise Roman Katolik Dinini kabul etmesini zorlayacağız. Bu durumda, önümüzdeki 10 sene içerisinde %100 Katolik olmayı hedefleyen Yeni Hırvatistan koynunda bulunan tüm Sırplardan kurtulacaktır." [1]

  1941-1945 yılları arasında 675.000[2]-750.000 Ortodoks Sırp'ın öldürüldüğü, 240.000 kişinin zorla Katolik yapıldığı[3] ve 200.000'in ise Sırbistan ve Karadağ'a sürüldüğü belirtiliyor. Ayrıca, Hırvat-Boşnak Ustaşa hareketi 300 Ortodoks kilisesinin imha edilmesinden ve Kiril harflerle yazılmış büyük bir Sırpça kitap sayısının yakılmasından sorumludur.

  Tito'nun Yugoslavyası, Sırp soykırımını resmen hiç tanımadı. Zira Katolik olan Josip Broz Tito ve Edvard Kardelj, II. Dünya Savaşı sırasında işlenen Ustaşa suçlarını örtbas edip, unutmak ve unutturmak istediler. Tito, ülkedeki etnik kimlikleri, sosyalist ideolojinin ve 'Yugoslav' kimliğinin içinde eriterek yeni bir kardeşlik ve birlik dönemi başlatmak hazırlanıyordu. Bu nedenle Ustaşa ve Domobran askerleri üstünkörü yapılmış soruşturmalarla göstermelik cezalar aldılar.
+ Yorum Gönder