+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kırım Savaşı'nın önemli ilk muharebesi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kırım Savaşı'nın önemli ilk muharebesi nedir
  Alma Nehrinin güneyinde gerçekleşmiş Kırım Savaşı'nın önemli ilk muharebesi nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Alma Nehrinin güneyinde gerçekleşmiş Kırım Savaşı'nın önemli ilk muharebesi nedir?

  Alma Muharebesi (20 Eylül 1854), Kırım Savaşı'nın önemli ilk muharebesidir, Alma Nehri'nin güneyinde gerçekleşmiştir. General St. Arnaud ve Lord Raglan komutasındaki İngiliz-Fransız müttefik güçleri, General Menshikov'un Rus kuvvetlerini bozguna uğratmasıyla sonuçlanmıştır. Ruslar yaklaşık 6,000 kayıp vermiştir.

  İngiliz-Fransız kuvvetleri Kırım yarımadasının batı sahili, Sivstopol'un 56 km kuzeyindeki Kalamita Körfezi'ne 13 Eylül 1854'te konuşlandı. Dizanteri ve kolera hastalıkları nedeniyle oldukça düzensiz durumda olmalarına karşın, kıyıdan 4 km içeriye kadar sokuldular. Altı gün sonra müttefik ordusunun üç nehire doğru ilerlemesi sürerken ikinci olan Alma Nehri yakınlarında Rus ordusuyla karşılaşıldı. Rus ordusu savunma pozisyonuna geçmişti. İngiliz ve Fransız kuvvetleri geceyi çadırsız kampta geçirdikten sonra, nehrin kuzey tepelerinden aşağıya sızma yapmaya başladılar. Ruslar ise nehrin güneyindeki sarp tepelere doğru çıktılar, 107 m yükseklikte, kısa step otlarıyla örtülü hakim bir tepede konuşlandılar. Muharebeyi kazanan müttefiklere Sivastopol'un yolu açıldı.
+ Yorum Gönder