+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Yükseklikte, tüylü, çok yıllık, mavimsi çiçekli bir bitki adı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yükseklikte, tüylü, çok yıllık, mavimsi çiçekli bir bitki adı nedir
  Hyssopus officinalis L supsp. Angustifolius (Bieb.) Arcangeli (Labiatae) . 20-40 cm. Yükseklikte, tüylü, çok yıllık, mavimsi çiçekli bir bitki adı nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Hyssopus officinalis L supsp Angustifolius (Bieb) Arcangeli (Labiatae) 20-40 cm Yükseklikte, tüylü, çok yıllık, mavimsi çiçekli bir bitki adı nedir?

  Rosmarinus officinalis L. (Labiatae) türünün kurutulmuş yapraklarıdır. Biberiye 50-100 cm yükseklikte çiçekleri soluk mavi renkli, çalı görünüşünde kışın yapraklarını dökmeyen çok yıllık bir bitkidir. Doğal olarak Akdeniz bölgesinde ve Portekiz'de yetişmektedir. Günümüzde Fransa, Fas, İspanya, Portekiz, Güney Afrika, Hindistan, Çin, Avustralya, İngiltere ve Amerika'da kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Güney Anadolu'da (Tarsus, Adana, İskenderun) yabani olarak yetişmektedir. Bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

  Ticari materyal İspanya, Fransa, Fas, Tunus' tan gelmektedir. Biberiye Avrupa'da eski zamanlardan beri tonik ve uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Eski Yunanlılar döneminde, hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak amacıyla, bilginlerin başlarına biberiye çelenklerini taktığı söylenmektedir. Biberiyenin antioksidan özelliği bulunmaktadır. Tek başına çok yüksek dozlarda kullanılmamalıdır, çeşitli yan etkilerinin bulunduğu belirtilmektedir.
+ Yorum Gönder