+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kocaeli ilindeki Kartepe Dağının yükseltisi ne kadardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kocaeli ilindeki Kartepe Dağının yükseltisi ne kadardır








  Kocaeli ilindeki Kartepe Dağının yükseltisi ne kadardır







 2. Asel
  Bayan Üye





  Kocaeli ilindeki Kartepe Dağının yükseltisi ne kadardır


  Kartepe, (eski bilinen adıyla Keltepe), Kocaeli / izmit'in güneydoğusunda, Samanlı dağları silsilesinin en yüksek noktası 1699 m. yüksekliğinde Marmara Bölgesinin üçüncü yüksek dağıdır. Maşukiye Beldesinden en rahat ulaşım sağlanır. Zirvesinde kurulan Kartepe Kayak Tesisleri (Green Park Otel) ile turizm yönünden de gelişmiştir.

  Ekseni genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşan dağ, maki ve orman örtüsüyle kaplıdır. Fındık, Meşe, Kestane çok sık bulunan ağaçlardır. Ormanlık kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlanır. Bu kesim az nüfusludur. Buna karşılık, dağ eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında sıralanan köyler ve kasabalar vardır. Kartepe'nin güney yamaçlarından Pamukova'ya inen stabilize yol, kışın ulaşıma kapanır.

  Kış sporlarının yapıldığı diğer turistlik bölgelerimizden deniz manzaralarına sahip birkaç dağdan biri olması nedeniyle ayrı bir gü*zellik taşıyan Kartepe, yaz ve kış faydalanılabilecek bir özelliğe sahiptir.

  Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası, günübirlik ve yatılı turizme hizmet vermektedir. Ayrıca Türki*ye'nin en nefis alabalık cinsi Kartepe üzerindeki küçük göllerde mevcuttur. Günümüzde bahar ve yaz aylarında da gezilmeye elverişli olan Kartepe bu özellikleri dikkate alınarak kış sporlarının yapılabileceği bir turizm merkezi haline getirilmiş olup kayak yapmayı sevenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Diğer kayak merkezlerinden farklı olarak denize çok yakındır. Özellikle İstanbul’a yakınlığı cazibesini ayrıca artırmış ve Uludağ’a ciddi bir rakip haline gelmiştir.




+ Yorum Gönder