+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Amerika'ya özgü bir adı da mimoza olan pantropik bitkinin bilinen türkçe adı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Amerika'ya özgü bir adı da mimoza olan pantropik bitkinin bilinen türkçe adı
  Dokunulduğunda ya da sallanıldığında yapraklar birbirlerine birleşerek kapanan, 1-2 dakika içerisinde ise yeniden açıldığından,utangaç çiçekte denilen Güney ve Orta Amerika'ya özgü bir adı da mimoza olan pantropik bitkinin bilinen türkçe adı nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Amerika'ya özgü bir adı da mimoza olan pantropik bitkinin bilinen türkçe adı

  Dokunulduğunda ya da sallanıldığında yapraklar birbirlerine birleşerek kapanan, 1-2 dakika içerisinde ise yeniden açıldığından,utangaç çiçekte denilen Güney ve Orta Amerika'ya özgü bir adı da mimoza olan pantropik bitkinin bilinen türkçe adı nedir?

  Cevap

  küstüm çiçeği

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Küstüm otu (dokunma bana çiçeği)

  Küstüm otu

  kstmiei.jpg

  Baklagillerden Mimoza cinsine bağlı Mimosa pudica’nın küstümotu, dokunma bana çiçeği gibi isimleri var. İngilizcede en çok sensitive plant denir. Çok yıllık ama kısa ömürlüdür. Belki 5 – 6 yıl yaşatabilirsiniz. Soğuk havaya hiç dayanamadıkları için genelde yıllık, mevsimlik olarak yetiştiriliyor. Pek farketmez çünkü tohumdan yetişmeleri çok hızlıdır. Anavatanı Güney Amerika’nın kuzeyi ve Orta Amerika, tropikal bölgeler.

  Küstümotunun çiçekleri tüylü pembe ponponlar gibi güzel görünümlüdür. Yeni gelişen dalları yukarı doğru dimdik gelişir, daha sonra dik duramayıp yana yatarlar. Doğada yerde sürünücü gelişen bir bitkidir. Saksılarda yetiştirirken yanına bir değnek dikip bağlamalısınız ya da sarkıcı gibi yetiştirmelisiniz.

+ Yorum Gönder