+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Kavrama (debriyaj) sistemi, aracın neresinde bulunur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kavrama (debriyaj) sistemi, aracın neresinde bulunur?








  Kavrama (debriyaj) sistemi, aracın neresinde bulunur?







 2. Asel
  Bayan Üye





  Kavrama (debriyaj) sistemi, aracın neresinde bulunur?


  Debriyaj, motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirme olanağı sağlayan aktarma organıdır.

  Ayrıca aracın kalkışı ve vitesteyken basılınca durmasını sağlar.

  Araç kalkerken debriyajdan yavaşça ayak çekilerek belli bir devirde araç kalkmalıdır.

  Döner haldeki bir parçanın hareketini aynı eksen üzerinde bulunan diğer bir parçaya iletmek veya iletilmekte olan bu hareketi istendiği zaman durdurmak amacıyla kullanılan tertibata kavrama adı verilir. Konumuz olan ve motorlu taşıtlarda kullanılan kavramalar krank mili ekseninde olmak üzere motorla vites kutusu arasına bağlanmış olup, motordan vites kutusuna hareket iletimini sağlar ve istendiği zaman, motor çalışmasına devam ettiği halde, bu hareket iletimini durdurur.

  Debriyajın görevi şu şekilde özetlenebilir:
  İlk hareket sırasında motorun hareketini tekerleklere tedricen ileterek taşıtın sarsıntısız olarak harekete geçişini sağlamak.
  Taşıt hareket halinde iken vites durumlarını değiştirmek için motordan vites kutusuna hareket iletimini geçici olarak kesmek.
  Gerekli hallerde motorla güç aktarma organlarının bağlantısını kesmek.




+ Yorum Gönder


kavrama aracın neresinde bulunur,  debriyaj aracın neresinde bulunur,  debriyaj nerede bulunur,  kavrama sistemi aracın neresinde bulunur,  kavrama debriyaj sistemi aracın neresinde bulunur