+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Basın hangi durumlarda sınırlandırılabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Basın hangi durumlarda sınırlandırılabilir
  Basın hangi durumlarda sınırlandırılabilir 2. Asel
  Bayan Üye

  Basın hangi durumlarda sınırlandırılabilir

  Huduti, yaptığı yazılı açıklamada, Hürriyet Gazetesi muhabiri Nurettin Kurt ile Habertürk Gazetesi muhabiri Cemal Doğan'ın, Ankara Adliyesine girerek mesleki faaliyetlerini yürütmelerinin, 1 Ocak tarihinde savcılık kararıyla engellendiğini hatırlattı.

  Bu karara gerekçe olarak da ''gazetecilerin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla gözaltına alınan albayın, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin odasında sorgulanmasını dışarıdan fotoğraflamalarının gösterildiğini'' ifade eden Huduti, şunları kaydetti:

  ''Hukuki olarak basın özgürlüğü ancak istisnai durumlarda ve yasada öngörülen ölçütlere göre ve demokratik toplum düzenine uygun biçimde sınırlandırılabilir. Savcılığın gazetecileri yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirdikleri için adliyeye almaması, halkın haber alma ve basının haber verme özgürlüğüne getirilmiş bir keyfi bir sınırlamadır ve kabul edilmesi mümkün değildir. Kaldı ki, bu keyfi karar, söz konusu gazetecilerin bireysel haklarına da yapılmış bir tecavüz niteliğindedir.

  Yetkilileri en kısa süre içinde bu keyfi uygulamayı sonlandırmaya ve demokratik toplumun oluşabilmesi için vazgeçilmez bir unsur olan basın özgürlüğü konusunda saygılı olmaya davet ediyoruz.''
+ Yorum Gönder