+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Pisa kulesi hangi amaçla yapılmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pisa kulesi hangi amaçla yapılmıştır
  pisa kulesi hangi amaçla yapılmıştır 2. Asel
  Bayan Üye

  pisa kulesi neden yapılmıştır?  İtalya'da Toskana bölgesinin Pisa şehrindedir.Yüksekliği 54m., çapı 16 m.'dir. Sekiz katlıdır. Yapımına 1174 yılında başlanmış 1350 yılında bitmiştir. Daha yapılırken eğilmeye başlamış, bittikten sonra da bir toprak çökmesiyle daha eğilmiş ve öylece kalmıştır. Son yıllarda daha da eğildiği, bu eğilmenin her yıl arttığı tespit edilmiştir. Eğriliği 4 metre 41 santimetre, yani en üstten bir dikey indirilirse bu dikeyle kulenin dip bedeni arasında 4.41 metrelik uzaklık vardır.

  Dünyanın şaşılacak şeyleri arasında yer alır. Her yıl birçok turist bu kuleyi görmeye gelir. Pisa Kulesi bir kilisenin çanı olarak yapılmıştır. Her katı sütunlar üzerinde yükselir. İlk katta 15 sütun, sonraki 6 katta 30'ar sütun bulunur. Sekizinci katta 12 sütun vardır. Hepsi mermer kaplıdır. Kulenin temeli ancak üç metre derinliğe iner. Kule bundan dolayı eğrilmişse de sonradan, dengesini bularak yıkılmadan kalmıştır.
  Büyük bilgin Galileo düşme kanunlarını ispat etmek için Pisa Kulesi'nden yararlanmıştır. Galileo ağırlıkları ne olursa olsun bütün cisimleri yerçekimini aynı şekilde çektiğini iddia ediyordu. Bunu ispat etmek için Pisa Kulesi'nden aşağı biri yarım kiloluk, diğeri 5 kiloluk iki ağırlık bıraktı. İkisi de aynı anda aşağıya düştü. Böylece iddia ettiği şeyi kanıtladı.
+ Yorum Gönder


pizza kulesi ne amaçla yapılmıştır,  pisa kulesi ne amaçla yapılmıştır,  pisa kulesi niçin yapılmıştır,  italyadaki pizza kulesi ne amaçla yapılmıştır,  pizza kulesi hangi amaçla yapılmıştır,  pisa kulesi namaçla yapıldı