+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Mimar sinan'ın çıraklık kalfalık ustalıkta yaptığı eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mimar sinan'ın çıraklık kalfalık ustalıkta yaptığı eserler
  mimar sinan'ın çıraklık kalfalık ustalıkta yaptığı eserler 2. Asel
  Bayan Üye

  mimar sinan'ın çıraklık kalfalık ustalıkta yaptığı eserler  Mimar Sinan cıraklık döneminde : Şehzade Cami

  Şehzade Camii (Şehzade Mehmet Camii ya da Şehzadebaşı Camii olarak da bilinir), İstanbul'un Şehzadebaşı semtinde Mimar Sinan tarafından yapılmış olan cami. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Saruhan valisi iken 1543'de 22 yaşında ölen oğlu Şehzade Mehmet adına yaptırılmıştır. Camiyi 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan'a yaptırttı. Mimar Sinan'ın çıraklık eserimdir dediği camidir.

  18,42 metrelik kubbesi 4 büyük yarım kubbeye yaslanır. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. İkişer şerefeli çift minaresi vardır. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokaktadır.

  Şehzade türbesinin içi rengarenk çinilerle doludur. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir yatar, solunda Hümaşah Sultan. Şehzade türbesinin sol tarafında Rüstem Paşa'nın türbesi bulunur. Diğer şehzade türbeleri Vefa tarafındadır. Dış avluda Pargali İbrahim Paşa ile Destari Mustafa Paşa'nın türbeleri vardır.
 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  mimar sinan'ın çıraklık kalfalık ustalıkta yaptığı eserlerinin resimleri

  mimar-sinan1.jpg

  mimar sinan2.jpg

  mimar-sinan3.jpg

  mimar sinan4.jpg 4. Ziyaretçi
  ben kalfalık çıraklık ve ustalık eserlerını ıstıyorum

+ Yorum Gönder


mimar sinanın ustalık kalfalık ve çıraklık eserleri,  mimar sinanın çıraklık kalfalık ve ustalık eserleri,  mimar sinanın çıraklık kalfalık ve ustalık eserleri nelerdir,  mimar sinanın ustalık kalfalık ve çıraklık eserleri nelerdir,  mimar sinanın çıraklık kalfalık ustalık eserleri,  mimar sinan çıraklık kalfalık ve ustalık eserleri