+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Ağzın yapısı nelerden meydana gelmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağzın yapısı nelerden meydana gelmiştir
  ağzın yapısı nelerden meydana gelmiştir 2. Asel
  Bayan Üye

  ağzın yapısı nasıl meydana gelmiştir

  Ağız sindirim sisteminin giriş boşluğudur. Bu boşlukta diş arkları ve dil bulunur. Anatomik özellikleri

  Ağız boşluğunun sınırları:
  Üstte : Damak (Paltum) bulunur. Palatum iki kısımdır; Önde Sert damak (palatum durum) arkada yumuşak damak (paltum molle) bulunur. Sert damak maksilla nın alt parçası olup ağız boşluğunu burun boşluğundan ayırır. Yumuşak damak os palatini (palatinal kemik) tarafından oluşturulan gevşek ağız mukozasıdır. Küçük dil (uvula palatina) yumuşak damağın submandibular ve sublingual tükürük bezlerini içerir. Mandibula nın corpusu ise ağız tabanını çevreler.
  Ağız Boşluğunun Bölümleri:
  1- Vestibulum oris: Diş dizisi([dental ark]) ile dudaklar ya da yanaklar arasındaki bölüm.
  2- Cavitas oris proprium: Asıl ağız boşluğu; önde ve yanlarda dişlerle sınırlanmış olarak Boğaz geçidine (Isthmus faucium) kadar uzanan boşluk. Ağızın işlevleri

  1- Sindirim sisteminin ilk açıklığı olup besinlerin alınarak dişlerle mekanik tükürükteki amilaz ile kimyasal olarak ilk sindiriminin başlatılması. Ağızda bulunan dil organı ayrıca tükürükle ıslanarak çözünmeye başlayan gıdaların tat duyusunu alır.
  2- Fonasyon (Konuşma): Konuşma esnasında ses çıkartmak için akciğerlerden gelen havaya dil dudaklar ve dişler yardımıyla son şeklini verir ve konuşma sesleri oluşur.
  3- Solunum temel olarak solunum sisteminin giriş açıklığı olan Burun boşluğu (cavum nasi) nun görevidir. Ancak burun boşluğu tıkanıklıkları veya hava açlığı duyulan durumlarda ağız yardımcı bir solunum aygıtıdır.
  4- Ağız ve ağzı oluşturan ya da çevreleyen yapılar yüz estetiğinin temel elemanlarıdır.
+ Yorum Gönder


ağız yapısı nelerden oluşur