+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Sanatının estetik yönleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sanatının estetik yönleri nelerdir
  sanatının estetik yönleri nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  sanatının estetik yönleri nelerdir

  Renk tonlarının iyi düzenlenmiş sistemlerinden dolayı, inceleyen kişide hoşa giden duygular uyandırabilme kabiliyetidir. Bu dilek, renk karışımları ahenkli, uyumlu, güzel işlenmiş bir ritmi seyretmekten edindiğimiz tatmin duygusu ile ilgilidir. Aynı istek tam bir "non-objective" resimde de bulunabilir. Renklerin yerleştirilmesinin ve birleşiminin bir anlam veya durum yaratmak için olduğu unutulmamalıdır. Buna göre her hangi bir yerleştirmenin belirli bir his tonu olmalıdır. Bunlar sessiz bir tesirden çok, ressamın heyecanlandırma arzusu ile bizi tatmin eden renk karışımlarıdır(BİGALI,1984, s.285).
  Renk Dengesi : Bütün iyi renk karışımlarında bazı alâkalar, bazı tezatlar yer alır. Renkler tonları, valörleri bakımından birbirleri ile ilgili ise (valör ve şiddet)de bir zıtlık gösterirler.
  Renk birleşimleri : Enteresanlık için rengin kuvvetli tezat ve çeşitliliğine bağlı olan renk birleşimlerini kullanırız. Tabii burada önemli olan anlatımın genel kuvvetini ve şiddetini bozmadan bu tezatları birleştirebilmektir. Birleştirilmiş renk plânında ise bunun tersi doğrudur. Tesiri aşırı monotonluktan korumak için yeterli derecede renk çeşitliliği ortaya koymalıyız.
  Zıt Renk Örnekleri : Kuvvetli bir renk tonu veya şiddetlilik zıtlığına dayanan renk plânlarının önemli bir anlatım tesiri vardır. Bu tezatlar bazen kullanılan zıt renklerin miktarı ile kontrol edilebilir. George Rouault ve Max Beckman gibi modern ressamlar çok tezatlı renkleri ayırmakta tesirli bir siyah çizgi buldular. Buna benzer bir birleştirici tesir, geniş bir gri alan veya fon olarak kullanılacak nötr bir renkle meydana getirilebilir.
+ Yorum Gönder


ebru sanatının estetik yönleri nelerdir,  tezhip sanatının estetik yönleri nelerdir,  CİLT SANATININ ESTETİK YÖNLERİ NELERDİR