+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Okyanuslar ve denizler arasındaki fark nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Okyanuslar ve denizler arasındaki fark nedir
  okyanuslar ve denizler arasındaki fark nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  okyanuslar ve denizler arasındaki fark nedir

  okyanuslar ve denizler arasındaki farklar


  OKYANUSLARIN GENEL ÖZELLİKLERİOkyanuslar

  Denizlerden aşağıda belirtilen özellikleriyle ayrılırlar;

  - Denizlere göre çok geniş bir alana sahiptirler.

  - Ortalama derinlikleri oldukça fazla olup, 4100m civarındadır.

  - Birbirleriyle olan ilişkileri çok geniştir.

  - Çeşitli kıtalara sahil verirler.

  - Okyanusların büyük bir bölümü Güney Yarım Küresinde (%80.9 su, %19.1 Kara), az bir bölümü ise Kuzey Yarım Küresinde (%60.7 su, %39.3 kara) yer almıştır.

  - Yeryüzünün üç büyük okyanusu ( Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ) Antarktiğin çevresinde yer almış olup, aralarında geniş bir bağlantı mevcuttur.

  DENİZLER VE GENEL ÖZELLİKLERİ  - Genellikle okyanusların bitişiğinde bulunan denizlerin, okyanuslara göre sınırları oldukça belirlidir.

  - Bazı özel iklimsel koşullarda bulunduklarından belli özelliklere sahiptirler.

  - Denizler topografik ve hidrografik özelliklerine göre dört bölümde incelenebilir. Bunlar; Kenar Denizler, Kıtalararası Denizler, İç Denizler ve Kapalı Denizler’dir.

  Kenar Denizler : Okyanusların çevresinde yer alan denizlerdir. Bitişiğindeki okyanusun bir çeşit körfezini oluştururlar. Genellikle okyanuslara geniş bir şekilde bağlanmışlardır ve derinlikleri fazladır. ( Manş Denizi, Kuzey Denizi, Bering Denizi gibi )

  Kıtalararası Denizler : Bağlı bulundukları okyanuslarla zayıf ilişkisi bulunan denizlerdir. Bunlar kıtaların içine yerleşmişlerdir. Kenar Denizlere göre derinlikleri daha azdır. ( Akdeniz, Karaibler Denizi vb. )

  İç Denizler : Dar ve derin olmayan bir eşikle başka bir denize açılan denizlerdir. ( Kuzey Denizi ile ilişkide bulunan Baltık Denizi, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarıyla Akdeniz’e açılan Karadeniz gibi )

  Kapalı Denizler : Bunların okyanus veya diğer bir denizle ilişkileri yoktur. ( Hazar Denizi gibi )
+ Yorum Gönder


okyanus ve deniz arasında fark