+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir Ne anlama gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir Ne anlama gelir
  Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir Ne anlama gelir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  cevap Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir Ne anlama gelir

  Sanat, bir ülkenin yüksek uygarlık düzeyine ulaşması için, çıkması gereken merdivenin basamaklarından biridir. Bu merdivenin sonunda, ülkenin geleceği yatar. Bu sona ulaşmak için, tüm halk el ele çalışmalıdır.

  Sanat, toplumdaki en önemli unsurlardandır. Sanata gereken değeri vermeyen ülkelerin sonu vahimdir. Atatürk; ‘ Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Bu sözden, milletin temel yapısını sanatın oluşturduğunu anlıyoruz. Sanatsız bir millet ilerleyemez, çağa ayak uyduramaz ve böylelikle de diğer ülkelerin sömürgesi altına girmek zorunda kalır. Her devlet, toplumda iz bırakan ve unutulmayan kişiler adına heykeltıraş yaparak duygularını sanatla ortaya koyar. Ünlü besteci Beethoven, ölmeden önceki son senfonisini çok sevdiği babası adına yaparak, hissettiği duyguları açığa vurmuştur.

  Atatürk, bu toplumu bize emanet ederken, vatanın gelişmesi için sanatın gerekli olduğunu birçok sözüyle anlatmıştır. Ama biz bugün çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için sanata gerekli değeri veriyor muyuz?
 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  cevap Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir Ne anlama gelir

  “Sanatsız Kalan Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Demektir” sözü Atatürk tarafından söylenen sözlerdendir. Sanat anlayışının bir toplum için nederece önemli olabileceğini anlatmaya çalışan bir sözdür. Bu söz ile ilgili temel anlayışı ve diğer bilgileri öğrenmek için buyrun yazımıza
  Atatürkün Sanat İle İlgili Sözleri ve Özdeyişleri

  Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve hayalgücünün ifadesi olarak anlaşılır.Tarih boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına dair fikirler sürekli değişmiş, bu geniş anlama zaman içinde değişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlar yaratılmıştır. Bugün sanat terimi birçok kişi tarafından çok basit ve net gözüken bir kavram gibi kullanılabildiği gibi akademik çevrelerde sanatın ne şekilde tanımlanabileceği, hatta tanımlanabilir olup olmadığı bile hararetli bir tartışma konusudur. Açık olan nokta ise sanatın insanlığın evrensel bir değeri olduğu, kısıtlı veya değişik şekillerde bile olsa her kültürde görüldüğüdür.
  Sanat, insanları yaratıcılığa ve üretkenliğe teşvik eder. Ortaya çıkan sanat yapıtları bir yandan o ulusun yaratıcılığını temsil ederken; bir yandan da ulusal gurur vesilesi olurlar. Ayrıca sanat, toplumsal olayları yorumlamak için farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Bu açı çok daha toleranslı ve özgürlükçüdür. Sanat katı kurallar tanımadığı için değişime ve gelişime hep açık olmuştur.
 4. Ziyaretçi
  Mustafa Kemal Atatürk'e ait olan bu söz sanatın hayatımızdaki önem ve değerini ifade etmektedir. Sanat bir toplumun hayatında önemli bir yere sahip olmalıdır.

 5. Ziyaretçi
  tşk hakan çok işime yaradı ödevden 5 aldım

 6. Ziyaretçi
  Hakan Kardeş Teşekürler allah sana derslerde Kolaylık versin

 7. Ziyaretçi
  sağol hakan işime yaradı öğretmen kızmadı

 8. Ziyaretçi
  Saol kardeşim işime yaradı artı aldım

 9. Ziyaretçi
  Güzel bi not aldım saol


 10. Ziyaretçi
  saol hakan bi yazıyım ödeve işime yararsa şimdiden saol

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir kompozisyon,  sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir anlamı,  sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir ile ilgili kompozisyon,  sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir kompozisyonu,  sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir,  sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir sözünün açıklaması