+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri, dilin işlevi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri, dilin işlevi nedir
  güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri, dilin işlevi nedir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri, dilin işlevi ne

  Edebiyat Nedir? Güzel Sanatlar İçinde Edebiyatın Yeri Edebiyat Hakkında Bilgi Edebi Sanat insanın güzellik karşısında duyduğu heyecan ve hayranlığı uyandırmak için ortaya koyduğu yaratıcılıktır. Sanatın temelinde insan sevgisi hoşgörü yaratma özgürlüğü vardır.
  Sanat insanın varlık şartlarından biridir. İnsanın olduğu her yerde sanat vardır. (Mağara resimleri antik süs eşyaları işlenmiş kap kaçak vb.) Sanatın amacı da zaten insanlarda güzel duygular uyandırmakinsan hayatını renklendirmek güzelleştirmektir. Resim tiyatro şiir dans müzik ve kitapların olmadığı bir dünyada
  yaşadığımızı düşünürsek sanatın insan hayatı için ne kadar vazgeçilmez ve önemli olduğunu anlarız.
  İnsanlar kendilerini farklı araçlarla ifade edebilirler.Kimisi resimlemüzikledansla heykelle kimisi de şiirle romanla hikayeyle yani edebiyat vasıtasıyla ifade ederler.
  İnsanoğlu hayatı boyunca güzeli istemiştir.Sözüne yazısına(edebiyat) sesine (müzik) kullanabildiği renklere(resim) yaşadığı mekâna(mimarlık) işleyebildiği her türlü maddeye (heykeltıraş) güzellik vermek insanoğlunun yaşam felsefesi olmuştur ki bu da güzel sanatlar dediğimiz şubeleri doğurmuştur.
  Edebiyat bu güzel sanatların bir koludur.Edebiyat; sözde yazıda düşüncede hayalde güzellik demektir.
  Edebiyat; dil ile gerçekleştirilen malzemesi dil olan güzel sanat etkinliğidir. Edebi eser öncelikle sanat değeri olan eserdir. Edebi eserlerde dikkatle kullanılmış bir dil vardır.
  Bilim nasıl ki aklamantığaöğretmeye yönelik ise sanat da insan ruhunu doyurmaya güzelleştirmeye yöneliktir.
+ Yorum Gönder