+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Sigaranın sistemlerimiz üzerindeki etkisi zarar verdikleri doku ve organ Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sigaranın sistemlerimiz üzerindeki etkisi zarar verdikleri doku ve organ
  sigaranın sistemlerimiz üzerindeki etkisi zarar verdikleri doku ve organ 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  sigaranın sistemlerimiz üzerindeki etkisi zarar verdikleri doku ve organ

  sigaranın sistemlerimiz üzerindeki etkisi zarar verdikleri doku ve organ

  Akciğer , Böbrekler zarar verir

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Sigaranın Gençler Üzerindeki Etkisi

  Sigaranın Gençlere Etkileri


  Sigaranın gençler üzerinde kısa vadede yaptığı etkiler, genellikle solunum yollarında yoğunlaşmaktadır. Ergenlik çağındaki sigara bağımlılarında ortaya çıkan nefes darlığı önemli bir problemdir.

  Ayrıca, sigara diğer uyuşturuculara bir basamak olmaktadır. Sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlamaktadırlar. Sigara içmeyen gençlere göre sekiz kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski taşımaktadırlar. Sigara içen gençlerde davranış bozukluğu da görülmektedir, bunlar; kavgacılık, belli bir çeteye girme yada dikkatsiz ve tedbirsiz cinsel ilişkiler olarak ortaya çıkmaktadır. Sigaraya alışan gençler, başka bir uyuşturucu kullanmasa bile, sigara bağımlısı yetişkinler haline gelmekte ve sağlıklarını tehdit eden kimyasal maddelere bir ömür boyu maruz kalmaktadırlar.

  Sigara içen kişilerin akciğerleri görevlerini tam olarak yapamazlar. Sigaraya ne kadar erken başlanırsa, akciğerler o kadar çabuk fonksiyon kaybına uğrayacaktır, akciğer kanseri riski de aynı oranda artacaktır. Kişi sigara içmeye ne kadar devam ederse, kansere yakalanma riski o kadar artar.

  Yetişkinlerde sigara kullanımı, kalp hastalıklarına ve felce yol açmaktadır ama bu durum gençlerde zaman zaman görülmektedir.

  Sigara enerjisinin ve sağlığının zirvesinde olan bir genç insanın fiziksel kondisyonunu giderek düşürecektir. Spor yapan bir genç, nefes nefese kalıp, giderek hareketsizleşecektir.

+ Yorum Gönder