+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Su cenderesi malzemeleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Su cenderesi malzemeleri nelerdir
  su cenderesi malzemeleri nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  su cenderesi malzemeleri nelerdir


  su cenderesi malzemeleri hakkında bilgi

  Kalınlıkları farklı olan iki borunun tabanlarının birleştirilmesi ile elde edilen araca (düzeneğe) su cenderesi denir.
  • Su cenderesinin her iki kolunda da hareketli pistonlar bulunur. (Su cenderesinde her iki borunun üstünde hareketli pistonlar bulunur).
  • Su cenderesinde küçük pistona kuvvet uygulandığında sıvıda oluşan basınç, Pascal prensibine göre sıvı tarafından sıvının dokunduğu her noktaya dolayısıyla büyük pistona da aynen iletilir. Büyük pistonda yüzey büyük olduğu için daha büyük basınç kuvveti elde edilir.
  • Su cenderesinde büyük pistonda elde edilen basınç kuvveti ile istenilen yük kaldırılabilir.
  • Su cenderesinde büyük pistonda elde edilen basınç kuvveti, kaldırılan yükün ağırlığına eşittir.
  • Su cendereleri, küçük kuvvetlerle büyük yükleri kaldırmak (küçük kuvvetlerden büyük kuvvetler elde etmek) için kullanılırlar. (Yani kuvvetten kazanç sağlarlar).

  Su Cenderelerinin Özellikleri :

  F1 → Küçük Pistona Uygulanan Kuvvet
  F2 → Büyük Pistonda Elde Edilen (Oluşan) Kuvvet
  S1 → Küçük Pistonun Yüzeyi (Alanı)
  S2 → Büyük Pistonun Yüzeyi (Alanı)
  G1 → Küçük Pistonun Ağırlığı
  G2 → Büyük Pistonun Ağırlığı
  P1 → Küçük Pistona Uygulanan Kuvvetin Oluşturduğu Basınç
  P2 → Büyük Pistonda Oluşan Basınç
  P → Sıvı Basıncı

  Uygulamalar

  1- Kalbin her kasılıp gevşemesi sonucu kanın damarlarda oluşturduğu basınca tansiyon veya kan basıncı denir. Tansiyon, su cenderesinin özelliğinden faydalanarak ölçülür. Damarlar, kapalı kabı temsil eder ve her noktadaki basınç birbirine eşittir. Fakat tansiyonun doğru ölçülebilmesi için ölçüm noktasının kalp hizasından seçilmesi ve bu nedenle sıvı yükseklik farkından dolayı oluşan basıncın oluşmaması gerekir. Bu nedenle tansiyon kalp hizasından ölçülür.
  2- Araçlardaki fren sistemi, su cenderesi modeline göre çalışır. Fren pedalının bağlandığı borunun yüzeyi küçük, tekerleklerdeki balatalara bağlanan borunun yüzeyi büyüktür. Fren pedalına basıldığında, pedala uygulanan kuvvet etkisiyle borudaki hidrolik denilen sıvıda basınç oluşur ve oluşan bu basınç bu hidrolik sayesinde balatalara iletilir. Balatalarda yüzey büyük olduğu için daha büyük bir kuvvet elde edilir ve bu kuvvet balataları sıkıştırarak lastiklerin iç kısmına sürtünmesi sağlanır.

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  su cenderesi malzemeleri nelerdir


  Birbirine bir boruyla bağlı biri dar, biri geniş iki silindirden ve bunlar içinde sızdırmaz biçimde çalışan iki pistondan oluşan aygıt. Suyla (ya da herhangi bir sıvıyla) doldurulduğunda aygıt küçük bir kuvvet uygulayarak büyük dirençleri yenmekte kullanılır.

  Paskal ilkesiyle çalışır. Küçük silindire (kesit alanı A) suya doğru uygulanan küçük bir kuvvet (f), suda değeri f/A olan bir basınç meydana getirir. Pistonla temas hâlindeki su, bu basıncı aynen büyük pistona (kesit alanı B) iletir.

  Böylece büyük piston, fB/A kadarlık bir kuvvetle itilir. Su cenderesi her türlü sıkıştırma işinde kullanılabilir

+ Yorum Gönder


su cenderesi malzemeleri,  su cenderesi yapımı için malzemeler,  su cenderesi yapımında kullanılan malzemeler,  su cenderesi nasıl yapılır malzemeleri nelerdir,  su cenderesi nasıl yapılır,  su cenderesi yapimi