+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Yol İşaretlerini Kim Bulmuş, Kim Icat Etmiştir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yol İşaretlerini Kim Bulmuş, Kim Icat Etmiştir?
  Yol İşaretlerini kim bulmuş, Kim icat etmiştir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yol İşaretlerini Kim Bulmuş, Kim Icat Etmiştir

  Yol İşaretlerini Kim Bulmuş hakkında bilgi  Trafik işaretlerini kim buldu Trafik işaretleri nasıl bulundu Trafik işaretleri ilk nezaman bulundu

  İngiltere’de bölgesel bisiklet kulüpleri tarafından 1879 yılının Aralık ayında karayollarının kimi bölümlerine takıldı. Tahta direkler üzerine metal plakalar çakılarak elde edilen bu ilk trafik işaretlerinin üzerinde şu uyarı vardı: “BİSİKLETÇİLER DİKKAT. BU TEPE TEHLİKELİDİR” İlk yıl yaptırılan 25 uyarının nerelere çakıldığı tam olarak bilinemiyor. Arabalar için “ilk trafik işareti” ise 1901 yılının Ekim ayında il yönetiminden gerekli izin alınarak İngiltere’nin Gloucester kentinde Birdlip Tepesi’ne takıldı. Bu uyarı işaretini Kraliyet Otomobil Kulübü hazırlatmıştı.

  Belirli sayıda da olsa ilk ulusal nitelikteki trafik işareti uygulamasını başlatan ülke Fransa’dır. 1903 yılında Otomobilciler Derneği tarafından hazırlanıp Fransa’nın her yerinde geçerli olan tek tip trafik işaretlerinden bazıları günümüzde de kullanılmaktadır. Bunlar “Sola dön” “Sağa dön” “Köprü” “Eğimli yol”dur.

  İlk uluslararası karayolu levhaları ise 1909 yılında Paris’te toplanan Uluslararası Motorlu Araçlar Konvansiyonu’nda saptandı. Avrupa’nın pek çok ülkesi bu toplantıya katıldı ve alınan kararlan uyguladı. İngiltere ise toplantıya katılmamıştı. Paris’te alınan kararlardan yalnızca beş tanesini 1929 yılında uygulamaya koydu.

+ Yorum Gönder