+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Lohusa Kurdelası Neden Takılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lohusa Kurdelası Neden Takılır
  lohusa kurdelası neden takılır, lohusa kurdelası nedir modelleri varmı 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Lohusa Kurdelası Neden Takılır

  Lohusa Kurdelası Neden Takılır hakkında bilgi


  kızlar nette lohusa tacı falan bakarken bu ilginç şeyle karşılaştım inanın eskiden bilmezdim. bu lohusanın kırmızı renk takması cok önemli bir adetten yanı sıra korunmak içinmiş.

  şöyle bir şey buldum ;


  Lohusa hanımların korkulu rüyası olan alkarısı, Çin Seddinden Akdeniz kıyılarına; Buz denizinden Hind'e kadar yayılmış bir inanıştır (1). Bütün Türk Boylarında bilinen alkarısı; al bastı, al albıs, albis, almış, almiş, gibi isimlerle anılır. Bu inanış sisteminin geçmişi, çok eskilere dayanmaktadır. Türklerin, İslamiyetten önceki dinleri olan Şamanizm'de, alkarısı ve al basması olarak nitelendirilen "kötü ruhla" ilgili birçok inanışlar vardır. Yakutlarda, Kırgızlarda, Kazaklarda, Özbeklerde, Kazanlarda, vs. lohusa hanımı, "al karısından korumak için değişik çarelere baş vurulur.


  alkarısı diye bir kötü ruh varmış ve cocuğu olan hanımları rahat bırakmaz özellikte lohusa iken cok uğraşırmış ve alkarısı al renkten korkar kaçarmış o yüzden 40 gün boyunca lohusa hanımlar kırmızı tac veya kurdela takarlarmış sonradan insanlar kendi zevklerine göre pembe, mavi veya farklı renkler takmaya başlamışlar. eskiden büyüklerimiz söylerdi kırmızı takınca daha iyi diye

+ Yorum Gönder


lohusa tacı neden takılır