+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Diyet Yapmak Için En Uygun Mevsim Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Diyet Yapmak Için En Uygun Mevsim Nedir?
  Diyet yapmak için en uygun mevsim nedir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Diyet Yapmak Için En Uygun Mevsim

  Yaz diyet mevsimidir

  - Yaz sıcakları diyet yapmak için de uygun bir mevsim midir?
  Yaz sıcakları diyet yapmak için aslında çok uygun bir mevsimdir. Ancak kişilerin sosyal yaşantısı çok hareketli ise bazen diyete uyumlar zorlaşabilmektedir. Ama bunun yanında sebze ve meyve çeşitlerinin bol olması, iştahın sıcağa bağlı olarak baskılanması diyet yapmak için çok uygun zemini oluşturur. Bunların yanında yazın bireylerin daha hareketli olduklarını görüyoruz. Outdoor sporlarını daha fazla yaparak daha çok kilo kaybı sağlamak kaçınılmaz olmaktadır.

  - Yaz diyeti yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
  Yaz diyeti yaparken başlıca dikkat edilmesi gereken nokta, kişilerin terle birlikte kaybettikleri sıvı ve elektrolitleri karşılamaktır. Bunun için günde 8-10 bardak su ve 1 şişe soda tüketilmesini öneriyoruz. Tabi kişileri sosyal yaşantıdan koparmamak için diyetlerine dondurma, eğer tüketiyorsa ılımlı miktarda alkol, çeşitli alkollü/alkolsüz kokteylleri eklemekte de fayda vardır. Ne yazın ne de kışın hiç değişmeyen bir faktör vardır ki o hiç bir zaman unutulmamalıdır. Bu faktörde diyetin yerli ve dengeli beslenme ilkesiyle örtüşmesidir. Kişilerin vücutlarının gereksinim duyduğu besin ve besin öğelerinin karşılanması gerekmektedir.

  - Yazın daha fazla tüketilen suyun kilo verilmesi konusunda yararı var mıdır?
  İnanılmaz gibi geliyorsa da su, kilo kaybetmek ve bir daha almamak için ideal bir alternatiftir. Çoğumuz suyun değerini önemsememize rağmen sürekli kilo kaybı için en ideal formül sudur. Su iştahı doğal olarak bastırır ve bedenin depolanmış yağları metabolize etmesine yardımcı olur. Araştırmalar göstermiştir ki, alınan su miktarı azalınca vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlamaktadır. Yaz mevsiminde de su daha fazla tüketildiği için kişilerin iştahının da kapanmasını dolayısıyla kilo kaybını sağlar.

  Dondurma hem lezzetli hem de faydalı

  - Serinlemek için en uygun yiyecek ya da meyve nedir?
  Serinlemek için en uygun besinler dondurma ve meyvedir. Dondurma hem yaz hem de kışın tüketilse de ülkemizde ağırlıklı olarak yazın tüketilen bir tatlı türüdür. Sütlü bir tatlı olduğu için kalorisi şerbetli hamur tatlılarına göre çok daha düşüktür. Dondurma sayesinde kalsiyum ve protein ihtiyaçlarının bir kısmını da karşılayacaklardır. Meyveler de serinleme konusunda yardımcı olurlar. Ancak çok lezzetli olan bu yaz meyvelerinden kilo kilo tüketmekten kaçınılmalıdır.

  - Yaz mevsiminin en fazla tüketilen yiyeceği dondurma konusunda nelere dikkat etmek gerekir?
  Dondurma, yapımında kullanılan süt, şeker, glikoz şurubu salep, bitkisel yağ veya süt yağı, vanilya, meyve püresi, çeşitli kuruyemişler , çikolata veya kakao nedeniyle besleyici değeri yüksek olan ve özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bir tatlıdır. Karbonhidrat, protein, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, A, E, C, D ve B vitaminleri yönünden zengin içeriği nedeniyle, dondurma aynı miktar süte göre daha yüksek oranda enerji, mineral ve vitamin kaynağıdır. Bu nedenle dondurma özellikle yazın tüketimi artan bir besindir.

  Yazın dondurma tüketimi özellikle çocuklar için oldukça faydalıdır. Genellikle çocuklar yaz aylarında daha az süt tükettikleri için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak daha zordur. En iyi kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış olan dondurmayı tüketmek çocukların kalsiyum gereksinmesine katkı sağlar.

  - Fazla dondurma kilo yapar mı?
  Her besinin fazla tüketilmesi kilo yapacağı gibi tabiki dondurmanın da fazla tüketilmesi kilo artışına sebebiyet verir. Dondurmayı ideal kilodaki bireyler her gün 2 top, kilolu bireyler iki günde bir 2 top tüketmesi önerilir. Çikolatalı ve karamelli dondurmaların daha fazla kilo yapma özelliği vardır. O nedenle kilo almak istemeyenler sade ve meyveli dondurmaları tercih etmelidir

+ Yorum Gönder


diyet icin en uygun mevsim