+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Evlilik Terapisi Gerektiren Durumlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Evlilik Terapisi Gerektiren Durumlar
  Evlilik Terapisi Gerektiren Durumlar

  Evlilik Terapisi Gerektiren Durumlar nelerdir


  1) Bireysel psikoterapi yöntemleri evli bir kişinin sorunlarının çözülmesinde yetersiz kaldığında evlilik terapisi gerekebilir. Bu durumlarda çoğu kez evli kişinin sorunları evlilik ilişkisinden kaynaklanmaktadır.

  2) Bireysel psikoterapi tekniklerini uygulamak güçleştiğinde, evlilik terapisi gerekebilir. Bazı durumlarda kişi sorunlarını anlatmak istemez ve konuşmamakta ısrar eder ya da çok kısa cevaplar verir ve bireysel psikoterapi tekniklerini uygulamak olanaksız hale gelir. Bu durumda evlilik terapisi uygun olabilir. Eşinin paylaşımı ve katkıları ya da karı ve kocayı birlikte görüp eşinin izni alınarak diğer eşten evlilik sorunlarını anlatmasını ister. Böylece, eşi kendi duygu, düşünce ve özlemlerini de katarak anlatmaya başlayabilir.

  3) Evli eşler arasındaki bir çatışma veya kavgadan sonra eşlerden biri aniden bir uyumsuzluk belirtisi geliştirdiği zaman da evlilik terapisi gerekebilir. Özellikle kültürümüzde çoğu kez eşler evlilik sorunlarını küçümseme ve evlilik sorunlarını örtbas etme eğilimindedirler. Bu şekilde
  duyguların bastırılması eşlerde bazı belirti ve semptomlar geliştirmelerine neden olabilir. Bu sorunlar ilk bakışta bireysel bir sorunmuş gibi görünebilirse de dikkatli gözlendiği zaman bunların bir evlilik sorunu olduğu anlaşılabilir.

  4) Doğal olarak ve genelde, birbirleriyle iyi geçinemeyen ve sürekli olarak tartışma içinde olan eşler, ilişkilerinde bir aksaklık olduğunu kavrarlar ve bu durumda da evlilik terapisi gerekir.
  Kuşkusuz, daha başka özel durumlarda da evlilik terapisi gerekebilir. Önemli olan buna ihtiyaç duyulduğunda yardım almanın geciktirilmemesidir.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Eşler kendi aralarında anlaşamaz veya bazı sorunlarla karşı karşıya gelirlerse evlilik terapilerine gitmeleri gerekir evlilik terapileri eşlerin hemen ayrılmasını engeller boşanan ailelerin çokcuklarını düşünmeleri gerekir boşanmadan önce.
+ Yorum Gönder