+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Evlilik terapisi nedir? Kimler evlilik terapisi almalıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. PEDAGOGAYKUT
  Yeni Üye

  Evlilik terapisi nedir? Kimler evlilik terapisi almalıdır?
  Evlilik terapisi nedir? Kimler evlilik terapisi almalıdır?


  Evlendikten sonra sürekli geçimsizliklerden dolayı boşanma nedenleri olmaktadır. Bunu ortadan kaldırmak yine sizin elinizdedir. Evliliğinizi kurtarmak istiyorsanız elinizden geleni yapmanız lazım. Eşinizi sürekli güler yüzle karşılayın.

  Evlilik terapisi.jpg

  Son yıllarda evliliklerinde, sorun yaşayan çiftler evlilik terapi si konusunu araştırıp bir uzmandan yardım almak için yoğun bir şekilde başvurmaktadırlar. Bu da gösteriyor ki kişilerin büyük bir çocuğunluğunda evliliğinde büyük veya küçük sorunlar yaşanmakta bu sorunların çözümü içinde bir uzmandan yardım alma ihtiyacı duyulmaktadır.

  Bundan 20 yıl önce evlilik terapisi dediğimiz zaman insanlar bu konuyu bilmemekteydiler ve de bu konuda yardım alabilecekleri bir uzman bulmakta güçlük çekilmekte idi fakat son yıllarda bu konuya talep artmış buna bağlı olarak ta bu konuyla ilgili çalışan psikolog sayısıda artmıştır. 2. boritta
  Yeni Üye

  Aile Danışmanlığı

  Tartışmaların, kavgaların, çatışmaların sürekli olduğu bir aile ortamında eşlerin ilişkilerini sağlıklı değerlendirmeleri ve evliklerini bitirme konusunda sağlıklı karar vermeleri beklenemez. Problemli evliliklerde eşlerden birinin ya da her ikisinin psikolojik sorunlar yaşaması olasıdır. Tedavi veya destek için kliniğe başvuran kişiler daha çok depresyon, anksiyete, psikosomatik vb. şikâyetler iletmektedirler.
  Ayrılma düşüncesiyle evlilik terapisi konusunda destek alan eşlere verilecek doğru yanıt, yeni bir karar almadan önce ilişkinin düzelmesinin beklenmesidir. Belli bir süre(ortalama onbeş gün) birbirleriyle yüz yüze görüşmemeleri, birbirlerinden haberdar olmamaları, evlerini ayırmaları, telefonda dahi görüşmemeleri önerilir. Evlilik terapisi başlangıcında eşine yoğun kızgınlık duyguları besleyen, onu hayatından çıkarmakta kararlı olan eş başta bu bekleme sürecini reddetse de, evlilik terapisi süreci içerisinde bu önerinin ne kadar sağlıklı olduğunu görecektir. Gerçek duygularının aslında bu duygular olmadığını, bu kararı aslında sadece o anki kızgınlık duygularıyla verdiğini fark edebilir ve evliliğine devam edebilir. Ayrılma kararının ertelenmesi sürecinde aile danışmanı ile beraber sorunlar tüm boyutuyla tek tek ele alınır, tarafların olumlu olumsuz tüm duygu, düşünce ve davranışları analiz edilir. Evlilik terapisi desteği sayesinde, çatışmalarda eşlerin üstlendiği yanlış roller tespit edilerek aslında sağlıklı bir ilişki modeli yaşamadıkları eşlere objektif bir şekilde gösterilir. Evlilik terapisi ile, sağlıklı bir ilişki için takip edecek yollar belirlenir.
  Kaynak:
  Dr. Bora Küçükyazıcı
  Evlilik Terapisi – Aile Danışmanlığı

 3. Fatma
  Administrator
  Ailelerin sorunlarını veya çözemedikleri sorunları aile danışmanıyla çözebilirler. Aileyi aile yapan saygıdır. Fakat saygı gittimi büyük sorunlar çıkar.
+ Yorum Gönder