+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Evlilik için Damadın Yapması Gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Evlilik için Damadın Yapması Gerekenler

  Evlilik için Damadın Yapması Gerekenler nelerdir


  Düğün hazırlıklarını Türkiye'de genelde damat tarafı yapar. Gelin tarafı ise çeyiz, nişan ve kına gibi aktiviteleri yerine getirir. Kına malzemesinin harcamalarını genelde erkek tarafı yaparken bazı yörelerimizde ise gelinin tarafı da bu masrafı üstlenebiliyor. Büyük kentlerde ve ekonominin durumuna göre düğün masraflarını iki ailenin ortaklaşa yardımlaşmasıyla da karşılanıyor. Bazı ekonomik seviyesi yüksek olan aileler ise nişan ve düğün masraflarının ikisini de karşılamaktadır. Biz genel olarak damadın bu hazırlıklarda neler yaptığına yüzeysel olarak bir göz gezdireceğiz. Baktığınızda damadın hiç bir hazırlığı olmadığı görülmektedir. Aslında düğün hazırlığının genelini damat üstlenmiştir. İşte damadın hazırlıkları arasında yer alan konular:

  damat-taraf-n-n-yapmas-gerekenler.jpg

  Damat adayı en başında nasıl bir törenle yüzüklerini takmak istediğine karar vermelidir. Bu tören, iki kişi arasında gerçekleşebileceği gibi, aile içinde küçük bir toplantıyla yada arkadaşların ve akrabaların da katıldığı daha büyük ve eğlenceli bir törenle de yapılabilir.
  -Nişan ve düğünü belirgin hale getiren unsurların başında alyanslar gelir. Alyans seçimini damat ve gelin yapar. Bazen seçime ailelerde eşlik edebiliyor. Damat yüzüklere isimleri yazdırır.
  - Damat oturacağı yeri, ailesi veya eşiyle belirler. Daha sonra kiralık evde oturacaksa kiralık ev aramaya başlar, şayet babadan kalma evde kalacaksa bu evin hazırlıklarını yapar.

  -Ev eşyasında damat tarafına düşen: Oturma grubu, çekyat, oturma odasının halısı, çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon,

  -Bazı bölgelerde ise, yemek odası takımı, perdeler ve halıyı erkek tarafı alırken, bazılarında ise bunların hepsini kız tarafı üstlenmektedir.

  -Damat adayı, kızın gelinliğini diktirirken, kız tarafı da erkeğin damatlığını diktirir. Bu nedenle damatlık diktirecekse tıpkı gelin gibi modaevinden veya terziden önceden randevu almalı. Hazırlıklarına en az bir ay önceden başlamalıdır.

  -Gelinle beraber gelinlik seçimine de eşlik edebilir.

  -Gelin düğünde takacağı hediyeyi almayı unutmasın.

  -Balayı için planlarını yapmalı ve balayı yapacağı yerde otel, tatilköyü veya pansiyonda kalacakları yerleri ayırtmalı.

  -Düğüne gelecek konukların rezervasyonunu listelemeli.

  -Gelin arabasının hazırlıklarını yaptırmalı

  -Konukları taşıyacağı otobüsleri ayarlamalı ve güzergahlarını belirlemeli. Otobüslerle ilgilenecek kişilere görevlerini vermeli.

  -Gelin arabasının bahşiş zarflarını ayarlamalı

  -Düğün sırasında bahşiş dağıtacağı paraları cebinde bulundurmalı

  -Fotoğraf ve video çekimleri için hazırlıklarda bulunmalı.
  -Düğüne gelemeyen konukların cevaplarına ve çiçeklerine karşın, telefonla mesaj çekmeli.

  -Bekarlığa veda partisini de unutmamalı.

  -Gelinin saç ve güzellik salonu masraflarını damat tarafı karşılar. Gelinin yanında, gelinin kız kardeşi, kendisine yakın gördüğü bir kız arkadaşı veya akrabasından herhangi birinin (teyzesi, halası, teyze kızı vb) saç ve makyaj yapımı masraflarını da erkek tarafı karşılar

  -Damat düğün günü özellikle kayınvalidesi, kayınbabası, kayınbiraderi, baldızı ve kız tarafının düğüne gelebileceği birinci dereceden önemli akrabalarına yer ayırtmalıdır. Tabii ki bunun listesini gelinden almalıdır. Bunu yapmasının amacı ise; liste dışından gelebilecek yakınların salonu doldurmasına ve yer olmamasına karşın.

  -Düğün bitimi sırasında gelin arabasının yanında mutlaka bir kişi bulundurmalıdır. Gelin arabasının lastiğinin patlatılması gibi unsurları korutmalıdır. Gelin arabasının önünde ve arkasında mutlaka eskortluk edecek yakın akrabaları seçmelidir.

  -Damat evleneceği kişiye ait yörenin geleneklerini önceden bilmelidir. Bazen bu geleneklerde kendisi için hoş olmayan sürprizlere hazır olmalıdır. Bu geleneklerden bazılarının kendisine ters düşenleri bildirmeli veya ortak yol bulunmalıdır. Şayet aşırı derecede kendisi için kötü olmayan unsurlar içeriyorsa bunları kabul etmelidir. örneğin: (eşeğe ters bindirme, araba çekme, çamura yatırma, çamurlu suyla banyo ettirme, meydanda sandalyeye bağlama vb.) 2. Ziyaretçi

  Evlilik için Damadın Yapması Gerekenler konusu için tşkler
 3. Fatma
  Administrator
  Düğün hazırlıklarında yada evlilik hazırlıklarında iş en çok gelinle damatta düşüyor. Düğün pastası, nikah şekeri, davetiye ve bunun gibi bir çok ayrıntı gelinle damatın tek tek ilgilenmesi gereken ayrıntılardır.
+ Yorum Gönder