+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Nasıl bir gelinlik olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nasıl bir gelinlik olmalı
  Nasıl bir gelinlik olmalı

  Hayalinizde bir gelinlik yoksa ilk göz önüne alacağınız kriter ne şekilde evleneceğinizdir. Yani büyük bir organizasyonla mı, sade bir nikah töreniyle mi? Düşündüğünüz bir model varsa tören nasıl olursa olsun istediğiniz modeli seçmelisiniz. Törenin yapılacağı mekan da çok önemlidir. Örneğin bir kır düğünü yapacaksanız çok uzun kuyruklu ya da duvaklı bir gelinlikle rahat edemezsiniz. Gelinlik seçiminde damadın fikrini de alabilir, ona da nasıl modellerden hoşlandığını sorabilirsiniz. Bu seçiminizi kolaylaştıracaktır.

  Beyaz mı olmalı?

  Bu seçim de sizin isteğinize bağlı olduğu kadar yapacağınız törenin tarzına da bağlıdır. Geleneksel bir düğün töreni yapacaksanız beyaz bir gelinlik çok daha ideal olacaktır. Fakat kar beyazı seçmek yerine kırık beyaz, krem gibi alternatiflerden birini de seçebilirsiniz. Gelinlerin beyaz renk giymesinin altında yatan neden beyazın saflığı temsil etmesidir. Eski dönemlerden kalma bir gelenektir ve buradaki tek amaç gelinin olabildiğince güzel görünmesidir.

  Süsleme

  Gelinliğin modelini seçerken kullanılacak süslemeyi de siz seçmelisiniz. Örneğin kristal boncuk ya da inci gibi istekleriniz olabilir. Bunları gelinliğinizi dikecek olan kişiye söylerseniz istediğiniz gibi bir model ortaya çıkar. Ayrıca seçtiğiniz bu süslemelerin nerelerde olacağını da belirtmelisiniz. Örneğin göğüs bölgesinde ya da sadece etek uçlarında bir süsleme isteyebilirsiniz.

  Model seçimi

  Vücut tipiniz, seçeceğiniz modelin nasıl olması gerektiğinde büyük rol oynar.

  Armut tipli: Omuzlarınız kalçalarınızdan daha darsa yani armut tipli bir vücuda sahipseniz o zaman hafif vatkalı gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. İnce kumaşlı gelinlikler yerine daha kalın kumaşlı modeller size daha uygun olacaktır. Kalçalarınız geniş ve yuvarlaksa düz kesimli modellerden uzak durmalısınız; çünkü bu modeller kalçalarınızın genişliğini daha da ortaya çıkacaktır. Kalın bir bele sahipseniz geniş ve kemerli gelinliklerden uzak durmanızı ve V tipindeki gelinlikleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

  Üçgen tipli: Bu vücut tipine sahip kadınların armut vücutlu kadınların tersine omuzları kalçalarına göre daha geniştir. Genelse sporcu olan bu kadınlar, omuzlarının genişliğini kapatmak için üstü düz kesimli ve uzun kollu modelleri tercih etmelidirler.

  Dikdörtgen tipli: Bu kadınların en dikkat çekici özelliği, bellerinin fazla belli olmaması yani vücutlarının omzularından kalçalarına doğru düz inmeleridir. Dikdörtgen vücutlu gelin adaylarıın bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik seçmeleri uygun olacaktır.

  Kum saati tipli: İdeal vücut tipi olarak da adlandırılan bu vücut tipindeki kadınlara bütün modeller çok yakışır. Ancak yine de bellerine dikkat çeken modeller seçmeleri önerilebilir.

  Duvak seçimi

  Gelinliğinizi seçtikten sonra sıra duvak ve saç aksesuarlarına gelir. Duvağınız çeşitli boylarda olacağı gibi farklı tüllerden yapılabilir. Duvağınızı kristal taşlar ya da boncuklarla süsletebilirsiniz. Bu biraz da gelinliğinizin modeliyle ilgilidir. Duvağınızı çok uzun istiyor fakat düğün mekanınızın buna uygun olmadığını düşünüyorsanız, nikahtan sonra kolayca çıkabilen bir duvak seçmenizde yarar vardır. Duvak takmadan sadece gelin tacı ya da çiçeği takmak da başka bir alternatiftir.

  Vücudunuza uygun modeller

  Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.

  Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız, sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçebilirsiniz.

  Kısa boyluysanız önü V kesimli bir gelinlik boyunuzu uzun gösterir.

  Uzun boyluysanız etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.

  Kısa boyluysanız önerimiz saçlarınızı toplamanız olacaktır.

  Uzun boyluysanız tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız.

  Kollarınız kalın veya çok ince ise uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Bu tür konular kişilerin zevkine göre değişiyor eğer kişi daha taşlı elbiseler seviyorsa taşlı bir gelinlik giymesi gerekir eğer kadın sade elbiseler seviyorsa gelinin sade bir gelinlik giymesi ona daha fazla yakışır.
+ Yorum Gönder