+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Akraba evliliğinin sonuçları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akraba evliliğinin sonuçları nelerdir
  kısaca akraba evliliğinin sonuçları nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Akraba evliliğinin sonuçları

  Akraba evliliğinde önemli olan sorun sağlıklı olan bireylerin genlerinde taşıdıkları hastalıkların çocuklarına aktarılmasıdır. Bu açıdan önemli olanlar ise otozomal resesif ve bazı multifaktöryel geçişli hastalıklardır. Bu hastalıklardan en çok rastlananı kistik fibrozistir . Kistik fibroziste etkilenen en önemli organlar epitel yapılardır, dokuların salgı, solunum ve emilim özellikleri bozulur. Buna bağlı akciğer sorunları , gastrointestinal sistem komplikasyonları ortaya çıkar. Kistik fibrozis li hastaların yaşam süresi ortalama 27 yıldır.

  Fenilketonüri ise özellikle beyni etkileyen bir hastalıktır. Türkiye'de fenilketonüri sıklığı 5000 de 1'dir.ve fenilketanüri fenilalanin'in tirozin hidroksilasyonundaki enzim defekti sonucu fenilalanin yıkılamaz ve hastalık oluşur. Yenidoğan döneminde fenilketonüri taraması, ülkemizde Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda rutin hizmetler arasında verilmektedir. Doğumdan sonraki 5-10 gün içinde birkaç damla kan ile basit bir yöntemle (Guthrie testi) hastalık saptanabilir.

  Talasemi major ise özellikle Akdeniz Bölgesi’nde taşıyıcılığı yüksek bir kan hastalığıdır. Hemoglobindeki defekte bağlı gelişir. Anemi ağırdır, büyüme geri kalır ve kalp yetmezliği gelişir. Tedavi ile 40 yaşa kadar yaşam uzatılabilir. Son yıllarda ülkemizde evlenmek üzere olan çiftlerde evlilik öncesi taşıyıcılık için talasemi major hastalığının tespiti için taramalar yapılmaktadır.

 3. Ziyaretçi
  gerçekten harika bir bilig size çok teşk edrim =D
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Akraba evliliği hem sağlık yönünden önerilmez hemde akraba evliliğinde müdahale fazla olacağı için ben önermiyorum yine eşler arasında çıkacak sorunlar akraba evliliklerinde akrabalar arası tartışmalara neden olacağı için çiftlere daha fazla sıkıntı yaratacaktır. Ayrıca boşanma gibi durumlarda akraba ilişkileri zarar göreceği için ben önermiyorum

+ Yorum Gönder