+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Fan Club Forumunda Horon Nedir Hakkında bilgiler resimler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Horon Nedir Hakkında bilgiler resimler
  Horon Nedir?  Horon Hakkında bilgi


  Horon kelimesinin etimiyolojisi hakkında üzerinde uzlaşıya varılmış ortak bir kanaat bulunmamaktadır. Ansiklopedilerde hellence dans anlamına gelen "khoros" tan geldiği ifadesi yer alır. Bir başka teoride Trabzon'da hasatı yapılmış tarlalarda, mısır saplarının kışın hayvanlara yem yapılmak için harmanlanmasıyla oluşan görüntüdür. Yan yana duran adamlar görüntüsü veren ve "horom" adı verilen bu mısır demetleri lazcası bardi'nin bu oyuna isim babası olduğu düşünülmektedir.

  HORONLAR ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞUR:

  1. Düz horon bölümü: horon oynanmaya başlarken ağır tempoda oynanır. Bundan ötürü oyunun bu bölümüne ''ağır horon bölümü'' de denir. Oyun halkası saat ibresinin tersi yönünde döner. Söylenen türkülere ellerle tempo tutulur. müzik ne kadar yüksek tempolu çalınırsa, oyuncular da o kadar kıvrak ve hareketli olurlar. Ritim arttıkça vücut dikleşir, kollar yukarıya kalkar. gelen komutla ''yenlik yenlik'' ''alaşağı'' ya da ''ufak ufak'' diğer oyuncular da uyarılarak doğrudan sert bölüme geçildiği gibi yenlike bölüme de geçilir.

  2. Yenlik bölümü: kollar aşağıya iner, dizler kırık ve bel kısmı dizlerin açısında öne doğru eğiktir. Kol çıkarmalar ve omuz sallamalar bu bölümde ön plandadır. Adımlar geriye, yana ve öne basarak belli alan içinde gezinilir. Vücudun yapmış olduğu çalımlar yumuşak ve hafiftir. Oyunun ritmi düz horon bölümüne oranla biraz daha hızlıdır. komutçudan gelen ''alaşağa'', ''aloğlum'', ''kimola'', ''taktum'', ''yıkoğlum'' veya ''ıslık'' şeklinde gelen komutla sert bölüme geçilir.

  3. Sert bölümü: diğer bölümlere nazaran hareketler daha sert ve canlıdır. Omuz sallamalar daha seri, ayaklar yere daha sert basar. Oyunun en gösterişli, temposunun oldukça yüksek olduğu ve oyuncuların tüm yeteneklerini ortaya koyduğu bir bölümdür. Oyuna devam edilecekse tekrar düz horon bölümüne geçilir.

  Yörede Oynanan Horonlar
  1. Hemşin
  2. Alika
  3. Alican
  4. Rize
  5. Kaynakli Rize
  6. Papilat
  7. Kaçkar (Mimik)
  8. Polatın Rizesi
  9. Noktalı Ancer
  10.Kemer
  11.Çarişka
  12.Büyükdüz
  13.Langaliman
  14.Çinçiva Rizesi
  15.Sirtlinin Rizesi
  16.Çinçiva Vişne Horonu
  17.Ançanın Rizesi
  18.Eski Çano
  19.Yeni Çano
  20.Abdinin Rizesi
  21.Yalı
  22.Vijenin Saba Horonu 23.Sabah Horonu
  24.Kız Horonu
  25.Bakoz
  26.Ortaköy
  27.İkiayak
  28.Seyidoğlu
  29.Tumas Horonu
  30.Palakçur Kız Horonu
  31.Elevit Horonu
  32.Kotina
  33.Ye Hala Horonu
  34.Dıkbıyık Horonu
  35.Ğant horonu
  36.Siğ Rize
  37.Sevduğum İki Gözüm
  38.Avci Ahmet Destani Hodoçor Horonu
  39.Abdi Horonu
  40.Memedina
  41.Amlakit
  42.Mahmutoğlu
  43.Samistal Kız Horonu
  44.Hevek Horonu
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Karadeniz bölgesinde oynanılan halk dansların genel adıdır.Horon oyunları bir çok kişi tarafından tercih edilen halk danslarından birisidir.
+ Yorum Gönder


horon hakkında bilgi,  horon ile ilgili bilgiler,  horon hakkinda bilgi