+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Fan Club Forumunda Çöngün fatma türküsü hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çöngün fatma türküsü hakkında bilgiler
  Çöngün Fatma Türküsü Hakkında Bilgiler  Çöngün Fatma Türküsü Sözleri


  Bundan yıllar öncesi Afyonun Sandık'lı ilçesinde yaşamış Fatma isminde bir köy kızı vardır.Genç yaşta anne ve babasını kaybeden Fatma köyün ileri gelenleri tarafından büyütülmüşve genç kız olmuştur. Küçük yaştan beri her işe koşan Fatma büyüyünce de etrafa yük olmamak için çiftini kendi sürerekinini kendisi biçerharmanını kendisi kaldırır. Dağdan yakacak
  odununu bile kendisi getirirmiş. aaa zamanda ünü çevre köylere kadar yayılmıştır Fatma'nın. Herkes bu kızı kıskanır olmuş. Fatma cesur mu cesur çalışkan mı çalışkan beldesinde de çok sevilen birisi haline gelivermiş. Fatma Bayram ve düğünlerde çok güzel oyunlar sergilermiş. Döne döne çöke çöke oyunlar sergilediği için bu kıza çevre halkı Çöngün Fatma derlermiş. İşte böyle güle oynaya geçen günlerden sonra: Fatma yalnız yaşadığı için kendini güven altında tutmak kötülere fırsat vermemek amacıyla iki kama taşırmış. Kama'ların birini ayağındaki yün çorabın içinde diğerini de belindeki kuşağın içinde saklarmış. Fatma'yı kıskanan çevre köylerin gençleri; Nasıl oluyor da bu kız kimseden korkmuyor. Şunu bir sıkıştıralım da görsün diye fırsat kollarlarmış.


  ng-n-fatma-t-rk-s-hakk-nda-bilgiler.jpg
  Günlerden bir gün dağa odun kesmeye gittiğinde yakın köylerden üç delikanlı ormanın içinde Kanlıdere mevkiinde Fatma'nın yolunu keserler. Alaycı ve tiksindirici sözlerle Fatma'yı sıkıştırmaya başlarlar. Fatma her ne kadar yalvarıp yakardıysa da bu gençlerden tatlılıkla kurtulamayacağını anlar. Çok güzel kullandığı kamasını belinden çıkararak en yakın delikanlıya atar. Kalbinden kamayı yiyen delikanlı oracıkta can verirken diğer kamasını da çarığının arasından çıkararak ikincisini de vurur.

  Bu vaziyeti gören delikanlıların üçüncüsü oradan hemen kaçar. Köye gelip olayı ölen arkadaşlarının ailelerine anlatır. Bu acı haberi alan köylüler öbek öbek dağın yolunu tutarlar. Olay yerinde iki kurbanın başında ağlayan Fatma diğer adıyla Çöngün Fatma o anda köy tarafından gelen köylüleri görünce yaptığı işin kötü bir olay olduğunu köylülerin yüzüne nasıl
  bakacağını düşünerek baltasını ve ekmek çıkınını alır ormana doğru giden yolda kayıplara karışır. O günden sonra Çöngün'ün izine rastlayan olmaz. O zamandan bu zamana türküsü söylenmekteoyunu oynana gelmektedir.

  Çöngünün uykusu yoktur
  Kimseden korkusu yoktur
  Hep söylenenler bana
  Benim günahım yoktur.

  Kalay'ı vurdum yere
  Yıkılsın kanlı dere
  Çok yalvardım olmadı
  Geldik kanlı yere
 2. Acil

  Çöngün fatma türküsü hakkında bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder