+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Felsefe Mesleği ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Felsefe Mesleği ile ilgili bilgi

  Felsefe Mesleği

  Maddenin, bilginin kapsamı ve kaynağı, insanın dünyadaki yeri ve rolü, iyi, doğru ve güzelin ne olduğu gibi alanlarda düşünce üretebilecek elemanları yetiştirmek için inceleme ve araştırma yapılır. Başta Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olmak üzere, bakanlıkların eğitim, kültür, insan ilişkileri, planlama ve değerlendirme ile ilgili birimlerinde çalışılabilir. Ayrıca öğretmenlik sertifikası alanlar, liselerde öğretmenlik yapabilirler.

  Felsefe Programının Amacı : Felsefe programının amacı, maddenin, bilginin kapsamı ve kaynağı, insanın dünyadaki yeri ve rolü, iyi, doğru ve güzelin ne olduğu gibi problem alanlarında düşünce üretebilecek elemanları yetiştirmek ve bu alanda inceleme, araştırma yapmaktır.

  Felsefe Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Üniversitelerin felsefe programlarında başlıca dallar genellikle sistematik felsefe, felsefe tarihi, bilim tarihi ve mantık başlıkları altında toplanır.

  1. Sistematik Felsefe ve Mantık : Sistematik felsefe, "varlığın ve bilginin kaynağı, güzel, iyi ve doğrunun ölçüsü nedir?" gibi sorulara tarihsel süreç içinde verilmiş cevapları tartışır.

  2. Felsefe Tarihi : Evren-toplum-insan üzerine geliştirilen düşünceleri tarih sırasıyla ve tarih yöntemiyle inceleyip karşılaştırarak değerlendirir.

  3. Bilim Tarihi : İnsan düşüncesinin en önemli ürünü olan bilimin başlangıcı, gelişimi; bilim, felsefe, din, teknoloji ilişkisini toplumlararası bilgi alışverişi bağlamında ele alır.

  Felsefe için Gereken Nitelikler : Bu bölüme girebilmek için normalin üzerinde bir akademik yeteneğe sahip, temel bilimler ve sosyal bilimler alanında başarılı olmak, soyut konularla uğraşmaktan hoşlanmak ve herşeyden önce entelektüel gelişmeyi amaçlamak gerekir.

  Felsefe Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteleri :

  BOĞAZİÇİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  GALATASARAY FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ORTA DOĞU TEKNİK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  YEDİTEPE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  İSTANBUL EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  HACETTEPE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ANKARA DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ
  EGE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  KOCAELİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  GAZİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  DİCLE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  MERSİN FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  MUĞLA FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  PAMUKKALE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  SAKARYA FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ATATÜRK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  CUMHURİYET FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  PAMUKKALE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ATATÜRK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  YEDİTEPE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
  ULUDAĞ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

  Felsefe Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Felsefe bölümünü bitirenlere felsefe lisans diploması verilir. Bir felsefeci mümkün olduğu kadar çok değişik alanlarda okur, okuduklarını tartışır ve fikir üretmeye çalışır.

  Felsefe Programı Çalışma Alanları : Felsefe bölümü mezunları, başta Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, olmak üzere bakanlıkların eğitim ve kültür ile ilgili birimlerinde, TRT' de üniversitelerde, kamu kuruluşları ile özel kuruluşların eğitim, kültür, insan ilişkileri, planlama ve değerlendirmeyle ilgili birimlerinde değişik kadro ünvanları ile çalışma imkânı bulmaktadırlar. Öğretmenlik sertifikası olan mezunlar liselerde öğretmenlik yapabilirler. Düşünce üretebilme ve bunları yazılı olarak aktarabilme yeteneği olanlar yazar olarak basında iş bulabilirler; yeteneklerini kanıtlayanların isterlerse akademik çalışmaya yönelme olanakları da vardır.
 2. Zarafet
  Üye

  Felsefe grubu öğretmenleri liselerde psikoloji, sosyoloji, felsefe ve mantık derslerine girerler. Felsefe grubu öğretmeni mezunları Mezunları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kura ile atanırlar. Öğüt verici bilgileri ile insanların hayatlarında daha kolay bir yaşam için uğraş vermişlerdir.
+ Yorum Gönder