+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Davranış Bozuklukları Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Davranış Bozuklukları Nedir
  psikolojide davranış bozuklukları nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Psikolojide Davranış Bozuklukları hakkında bilgi

  Normallik, çoğunlukta görülen ortalamaya yakın değerdir. Anormallik, ise az görülen değerdir. Örneğin, temmuz ayında hava sıcaklığının Marmara Bölgesi'nde 30 derece olması mevsimin normal ısısı olarak kabul edilir. Geçmiş 10 yılın temmuz ayı sıcaklık ortalamasını aldığımızda 30 dereceye yakın bir veri elde ederiz. Temmuz ayında 15 derece sıcaklıkla karşılaştığımız zaman bu veriyi anormal kabul ederiz. Normal ve anormal kavramları, insanların özelliklerini ifade etmek için de kullanılır. Toplumdaki kişilerin çoğunda görülen özellikler normal az görülen özellikler anormaldir. Örneğin, toplumumuzda kadınların boyunun 1. 60 metre uzunlukta olması normaldir. Çünkü, çoğunluk 1.60 metre boyundadır. 2.40 metre boy ise anormaldir. Ancak, anormal kavramı, olumsuz yönde az görülen özellikler için kullanılmaktadır. Az görülen olumlu özellikler normal dışı kavramı ile ifade edilmektedir. Örneğin, bir insanın zeka bölümünün 150 olması normal dışıdır. Az görülür fakat istenen bir durumdur.
  Davranışlar söz konusu olduğunda çoğunluğa uygun olmayan davranışları normal dışı olarak nitelendiririz. Davranış yönünden normallik ile normal dışı arasındaki sınır kesin değildir. O nedenle, normal dışılığı ayırmak zordur.
  Normal davranış yer, zaman ve duruma uygun olan davranıştır. Normal dışı davranış yer, zaman ve duruma uygun olmayan davranıştır. Olumsuz yönde az görülen davranışları da anormal kavramı ile ifade ederiz.
  Yaz tatilinde deniz kenarında şort ve sandalet giymeniz normaldir. Fakat, kışın soğuk havada şehirde aynı giysiler içinde dolaşmanız normal dışıdır. Üzülmeyi gerektiren bir olayla karşılaşınca üzülmek ya da ağlamak normaldir. Ortada üzülecek hiçbir şey yokken saatlerce ağlamak normal dışıdır. Bu örneklerde, davranışın normal dışı olduğuna karar vermek için zamana ve koşullara uygun olup olmadığına bakıyoruz. Ruh sağlığının yerinde olmasından söz ettiğimiz zaman insanın duyuş, düşünüş ve davranışlarının normal olmasını anlıyoruz. O halde sağlıklı bir insan demek, normal davranışlar gösteren insan demektir.
  Ruh sağlığı bakımından "normal"in tanımını yapmak oldukça güçtür. Ruh sağ*lığı konusunun başında da anlatıldığı gibi, bir davranışı normal kabul edebilmemiz için davranışın duruma, zamana ve topluma uygun olup olmadığına bakılır. İçinde yaşanılan topluma uygun olmayan bir davranışı, normal dışı kabul edebiliriz. Tek tek davranışların normal olup olmadığına bu şekilde karar verebiliriz. Fakat, bir insanın ruh sağlığı açısından normal olduğuna karar vermek daha zordur. Her in*san, yaşamı boyunca normal sayılamayacak bazı davranışlarda bulunmuş olabilir. Kişi, karşılaştığı bir düş kırıklığı nedeniyle günlerce evden dışarı çıkmak isteme*yebilir. Fakat, daha sonra eski yaşantısına geri dönebilir. Bu insanı, eve kapandığı için ruh sağlığı açısından normal dışı kabul edemeyiz. Bazı normal dışı davranışlar ise aslında istenen davranışlardır. Bu insanların ruh sağlıkları normal kabul edilir. Çok zeki bir insanın üzerinde çalıştığı bir projeyi bitirmek için geceler boyu çalışması normal değildir. Fakat, bu insanın davranış bozukluğu gösterdiğini söyleye*meyiz. Bu insanın davranışı, çoğunluğa uymamaktadır. Buna karşılık, kişi sağlık*lıdır. Oysa kışın çok soğuk bir günde plaj kıyafeti ile caddelerde dolaşan bir insanın davranışı anormaldir. Yakını ölen bir insanın herkes üzüntü içinde iken sevinç dav*ranışı göstermesi anormaldir. Bir davranışın anormal olması için uzun süre devam etmesi ve bu davranışa iradesi ile engel olamaması gerekir.


+ Yorum Gönder