+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Dengeleme Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Dengeleme Nedir
  psikolojide dengeleme nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Psikolojide Dengeleme hakkında bilgi

  Engellenme, çatışma, yetersiz veya aşırı uyarılma, stres gerilim yaratır. Gerilim organizmanın kararlı iç çevre düzenini bozar. Bozulmuş bir iç düzen, insanın yaşaması için uygun değildir. Bozulan dengeyi yeniden kurmak için organizma otomatik olarak faaliyete geçer.


  Otonom sinir sistemi, organların irade dışı çalışmasını denetleyen sistemdir. Bu, sempatik ve parasempatik sistemlerin karşılıklı ve biribirine zıt çalışmalarıyla sağlanır. Normal çalışma düzeninde bu sistemler, tam bir denge halindedir. Bu durumda organizma kararlı bir iç çevre içindedir. Herhangi bir nedenle denge bozulduğu zaman, sistemlerden biri bazı organların çalışmasını hızlandırır (solunumun sıklaşması, kalp atışının hızlanması gibi), bazı organların çalışmasını da yavaşlatır, (tükrük salgısının azalması gibi). Diğer sistem tam tersi bir faaliyete girer. Yani kalp atışlarını yavaşlatıcı, tükrük salgısını artırıcı bir çalışmaya girer. Yeniden denge sağlanıncaya kadar bu faaliyet devam eder. Bu dengelenme (homeostatis) dir.


  Organik denge sağlandıktan sonra, psikolojik gerilim yavaş yavaş çözülür. Birey, içinde bulunduğu duruma uyum sağlamış olur.

+ Yorum Gönder


dengelenme nedir,  dengeleme nedir,  psikolojide dengelenme nedir,  dengelenme nedir psikoloji,  psikolojide dengelenme,  dengelenme psikoloji