+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Hoşlanma Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Hoşlanma Nedir
  psikolojide hoşlanma nedir kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Psikolojide Hoşlanma ile ilgili Yazılar

  Çoğu insan sevebilmesi için hoşlanmasının, elektrik almasının gerektiğine dair yanlış bir bilişe sahiptir. Bu yanlış biliş, yukarıda da belirttiğim gibi, pek çok uyarıcı tarafından beslendiği için çok güçlüdür. Güçlü olduğu için de kimse bu bilişin doğruluğu – yanlışlığı üzerinde hiç kafa yormaz. . Doğruluğu peşinen ve mutlak surette, koşulsuz olarak kabul edilmiştir.
  Dolayısı ile, ancak hoşlandığımız insana yeteri kadar paylaşım fırsatını tanırız. Yani, ancak hoşlandığımız insana tanırız, sevginin oluşması için gerekli şartların tam olarak yerine getirilmesi olanağını. Çünkü, ancak hoşlandığımız, sadece elektrik aldığımız bir insanı sevebileceğimizi zannederiz. Sırf bu nedenle, sadece ve sadece hoşlandığımız, elektrik aldığımız insanla yeteri kadar şeyi, yeteri kadar sürede ve yeteri kadar yoğunlukta paylaşırız. Evet, sırf bu nedenle, sadece hoşlanılan insana şans tanırız:

  Bu durumda sevgi evet, ortaya çıkar. Fakat biz söz konusu sevginin; şartları yerine getirilmiş, gerekli koşulları sağlanmış bir paylaşımın değil de hoşlanmanın, elektirk almanın bir sonucu olarak ortaya çıktığını zannederiz bu sefer de. Ve böylece bu yanlış düşünce, bu yanlış biliş zihinlerde doğrulanmış, iyice pekiştirilmiş olur.

  1. Hoşlanma,

  2. Mantıksal uygunluk veya

  3. Zorunluluk

+ Yorum Gönder