+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Insan Davranışları Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Insan Davranışları Nedir
  psikolojide insan davranışları nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Psikolojide Insan Davranışları

  Hayatta her gün yeni insanlarla karşılarız. Hele bazen bunlardan bazılarını etkilemek istiyorsak, zordur işimiz. Davranışlarımıza karşı tarafın nasıl tepki göstereceğini önceden bilemeyiz.

  Bir bayansınız mesela, çıktığınız ilerde evlilik düşündüğünüz bir erkeğe, hayran olunacak niteliklerinizi anlatıp, başarılarınızı inandırmaya çalışın. Erkek içinden “Beni kandırmaya çalışıyor” diye düşünür.

  Bu doğrudan yoldur.

  Bir de dolaylısı var.

  Bayansınız, o erkekten etkilendiğinizi, onu sevdiğinizi söylersiniz. Beklersiniz ki o da size olumlu bir tepki göstersin. Ama karşınızdaki bir erkektir, ondan bunu çoğu zaman beklemeyin. Çoğu erkek içinden “huyum kurusun, bir çok bayan benden etkilenir” diye düşünür. Bayan da içinden “ hııh, bulunmaz hint kumaşı sanki” der.

  Bence karşımızdaki insandan ve onun başarılarından etkilenmemiz arttıkça, onun bizden etkilenmesi de daha fazla olmaz. Karşı taraf, “davul dengine dengine çalar, biz denk değiliz” diye düşünmeye başlayabilir.

  Birisinin sizinle ilgilenmesini istiyorsanız, o kişiye hep kendinizi anlatmanız da bir işe yaramayabilir. Karşı taraf “kendini bir şey sanıyor” diye düşünebilir.

  Karşınızdaki insanla ilgilenebilirsiniz, o da biraz beyne sahipse ve içinde bir şeyler varsa, sizinle ilgilenir zaten.

  Mutlu olmanın yolu basittir. Sizi ne mutlu edecekse onu yapın. Ama asıl mutluluk başkasını mutlu ettiğinizde yaşanır. Çocuklarının hepsi yurt dışında çalışan, kendini yalnız hisseden bir yaşlı bir karı kocayı, ara sıra ziyaret ettiğinizi, hatta evlerinde kaldığınızı düşünün. O yaşlı insanların gözündeki mutluluk ışığı sizi çok mutlu eder. Bu ışık bu tür hareketleri size daha da çok yaptırtır.

  Ya da yataktan yukarı çıkmaya çalışan, bir türlü çıkamayan ufak bir çocuğu düşünün, alıp onu yukarı çıkardığınız zaman sevinirsiniz. Bu sırada, insan olduğunuzu anlarsınız.

  Bir başka insanın size saygı duymasını istiyorsanız, önce siz ona saygı duyun.

  İnsan ilişkileri duvara attığınız topa benzer. O topu duvara nasıl atarsanız size aynı şekilde döner. Dün dünya kadınlar günüydü, tokat attığınız bir bayandan güler yüz bekleyemezsiniz. Onunda eli armut taşlamaz. Size tokat atar, olmadı evdeki tabağı kafanızda kırar.

  Bir ufak çocuğa güleryüz gösterirseniz o da size güler. Onu bulduğunuz zaman orasını burası mıncıklarsanız çocuk sizden kaçar.

  Bir başkasına güzel bir şey yaptığımızda, o insan da güzel bir şey yaparak bunun karşılığını bize vermek ister. Gerçi bu her zaman olmayabilir. Düşünün acilde nöbetçisiniz, her gün evde pasta yapıp getiriyorsunuz nöbete, diğer nöbet arkadaşlarınız bunun karşılığını göstermeyebilir. Bahane çoktur, “ya zamanım olmuyor ya çocuk durmuyor ya da ben senin kadar güzel yapamıyorum.”derler.

  Özetin özeti, insan davranışlarını anlamak zordur, kimin nasıl düşüneceğini, önceden neler yapacağını anlamayabilirsiniz.

+ Yorum Gönder